جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

آموزش نحوه بازگرداندن تصاویر حذف شده گوشی

گوشی های هوشمند امروزی به تنهایی یک گالری عکس ارزشمند است. با حذف شدن عکس ها از روی این گوشی ها چه به صورت سهوی و چه به صورت عمدی، بازگرداندن تصاویر حذف شده گوشی یکی از درخواست های مهم کاربران خواهد بود.

بسیاری از کاربران بعد حذف شدن عکس های خود نمی دانند که آیا می توان باز هم آن ها را ریکاوری کرد یا این که اساسا نحوه بازیابی عکس های حذف شده گوشی به چه صورت است؟ خود حذف شدن عکس ها از گوشی نیز حالت های مختلفی دارد.

گاهی عکس ها پاک شده اند و گاهی نیز به دنبال خرابی موبایل، مانند خرابی هارد گوشی عکس های روی آن از دست رفته اند. در تمام این موارد روش های بازگرداندن تصاویر حذف شده گوشی متفاوت است. رد ادامه به بررسی راه کار های ریکاوری عکس های پاک شده گوشی می پردازیم.

آموزش نحوه بازگرداندن تصاویر حذف شده گوشی

آیا امکان بازگرداندن تصاویر حذف شده گوشی وجود دارد؟

به صورت کلی عکس های روی گوشی می توانند توسط خود کاربر یا به دنبال ویروسی شدن، آسیب های فیزیکی، استفاده از برنامه های غیر استاندارد و بد افزار ها و فرمت شدن دستگاه حذف شوند. در هر یک از این حالت ها بسته به شرایط امکان بازیابی تصاویر حذف شده گوشی وجود دارد. این تصاویر هنوز کاملا از روی گوشی پاک نشده اند و تنها به صورت نامرئی در آمده و کاربران قادر به مشاهده آن ها نیستند.

برای بازیابی در قدم اول باید استفاده از گوشی را متوقف کرد. دلیل این امر این است که برای بازگرداندن تصاویر حذف شده گوشی اولین شرط عدم ذخیره داده و عکس جدید روی دستگاه است. اگر عکس جدیدی روی فایل حذف شده قبلی ذخیره شود که به این عمل رونویسی اطلاعات گفته می شود، دیگر امکان بازیابی وجود ندارد. علاوه بر این هر گونه اتصال به اینترنت وای فای یا داده گوشی را نیز متوقف کرده تا ریسک ذخیره داده جدید را نداشته باشید.

روش های بازیابی عکس های حذف شده از گوشی

برای بازگرداندن تصاویر حذف شده گوشی می توان روش های متعددی را در نظر گرفت که هر یک بسته به شرایط و خصوصا مدت زمانی که حذف عکس های مورد نظر می گذرد، کارایی خواهد داشت. بازیابی از طریق دسترسی به فضای ابری و استفاده از نرم افزار های تخصصی بازیابی اطلاعات پاک شده گوشی، موثرترین راه کار های موجود برای بازیابی عکس هاست.

بازگرداندن تصاویر حذف شده گوشی از طریق فضای ابری

در اولین قدم برای بازیابی عکس های حذف شده گوشی باید به سراغ فضای ابری رفت. در مواردی که عکس ها از روی گوشی و از قسمت گالری پاک می شوند، این عکس ها هنوز در فضای ذخیره سازی ابری باقی مانده اند. این عکس ها در فضای آنلاین و پلتفرم های انلاینی مانند اینستاگرام هنوز وجود دارند و می توان از این طریق آن ها را بازیابی کرد. به این ترتیب کافی است برای بازگرداندن تصاویر حذف شده گوشی وارد برنامه iCloud شد.

در این بخش می توان عکس های مد نظر را مجددا بازیابی کرد. در گوشی های اندرویدی این فضا همان Google Photos نام دارد. می توان از طریق گزینه بازیابی و save to device، عکس ها را مجددا بازیابی و در گوشی ذخیره کرد. در دراپ باکس نیز می توان با استفاده از گزینه اکسپورت، تصاویر را در گوشی ذخیره کرد. 

حتی اگر عکس ها را در برنامه ابری نیز پاک کرده باشید، می توان با گزینه های بازیابی فایل ها، عکس ها را از سطل آشغال ریکاوری و مجدد ذخیره کرد. تمام این موارد به شرط آن است که از داده های ذخیره شده گوشی خود یک فایل بک آپ در فضای ابری تهیه کرده باشید. این عکس ها به مدت 60 روز در این فضا های آنلاین باقی می مانند.

بازگرداندن تصاویر حذف شده گوشی از طریق فضای ابری

بازیابی عکس های حذف شده از طریق Google Drive

گوگل درایو فضای ذخیره سازی آنلاینی است که کاربران می توانند داده های مد نظر خود را تا حجم 15 گیگا بایت در آن جا ذخیره کنند. از این رو اگر قبل از حذف عکس ها و فایل های مهم، آن ها را در گوگل درایو ذخیره کرده باشید، می توان از طریق این بخش نیز بازگرداندن عکس های حذف شده گوشی را انجام داد.

کافی است با باز کردن برنامه گوگل درایو در گوشی، وارد بخش My Drive شد و در آن جا عکس ها و فایل های مد نظر ذخیره شده را پیدا کرد. با انتخاب عکس ها و زدن گزینه دانلود، عکس های حذف شده مجددا ریکاوری شده و در گالری گوشی ذخیره خواهند شد. به این ترتیب با یک آینده نگری معقولانه می توان در راحت ترین حالت ممکن کار بازیابی تصاویر حذف شده گوشی را انجام داد.

ریکاوری عکس های پاک شده از طریق برنامه Android Photo Recovery

یکی از روش های کارامدی که می توان از آن برای بازگرداندن تصاویر حذف شده گوشی بهره برد، استفاده از نرم افزار بازیابی داده Android Photo Recovery است. این نرم افزار تمام گوشی را کامل اسکن می کند و با یافتن تمام فایل های حذف شده می تواند عکس های مورد نظر را بازیابی کند.

برای استفاده از آن باید ابتدا نرم افزار را دانلود و نصب کرد. سپس آن را اجرا کرده و از طریق گزینه دیتا ریکاوری، تمام داده های حذف شده را مشاهده کنید. با انتخاب فایل های مورد نظر از بین تمام داده های اسکن شده، می توان فایل مورد نظر را از طریق انتخاب گزینه Recovery بازیابی کرد.

بازگردانی عکس ها با استفاده از Disk Digger

یکی دیگر از برنامه های کاربردی برای بازگردانی تصاویر حذف شده گوشی، برنامه Disk Digger است. برای استفاده از این نرم افزار نیز باید ابتدا آن را دانلود و نصب کرد. بعد از راه اندازی نرم افزار، می توان از دو گزینه در برنامه برای اسکن گوشی استفاده کرد. یکی از آن ها Basic Scan است که یک اسکن سریع و مختصر را انجام می دهد. گزینه بعدی نیز Full Scan است که دستگاه را به صورت کامل اسکن خواهد کرد. بهتر است از گزینه Full Scan استفاده کنید.

در این مرحله باید روی حافظه داخلی گوشی رفته و نوع فرمت فایل حذف شده را مشخص کنید. سپس با شروع اسکن برنامه، لیستی از فایل هایی با فرمت مشخص شده برای شما نمایش داده می شود. می توان با استفاده از قسمت تنظیمات، گزینه های اسکن فایل ها را فیلتر کرد. با یافتن فایل عکس مورد نظر برای بازیابی آن کافی روی آن ضربه زده و آن را در جایی که در نظر دارید ذخیره کنید. بهتر است این تصاویر را روی SD کارت ذخیره کنید تا در صورت نیاز مجدد به بازیابی تصاویر حذف شده گوشی کار شما راحت تر شود.

استفاده از نرم افزار رایگان Ease US برای بازگردانی تصاویر حذف شده گوشی

یکی دیگر از نرم افزار های بازیابی عکس قدرت مند برای بازیابی عکس های حذف شده اندروید، برنامه Ease US است. این نرم افزار را می توان به عنوان یکی از بهترین ها برای بازگرداندن تصاویر حذف شده گوشی های اندرویدی در نظر گرفت. ابتدا باید حافظه گوشی را در یک لپ تاپ یا کامپیوتر اجرا کرد. حال برنامه را اجرا کرده تا کار اسکن تمام فایل ها و درایو ها را انجام دهد.

این برنامه هارد و کارت حافظه را اسکن کرده و تمام داده های آن ها را برای شما نمایش می دهد. با انتخاب گزینه اسکن کارت حافظه، برنامه شروع به اسکن آن کرده و تمام فایل های موجود در آن را نمایش می دهد. با انتخاب فرمت عکس jpg یا PNG می توان فایل های عکس حذف شده مورد نظر را اسکن و آن ها را پیدا کرد.

به این ترتیب با نمایش عکس ها، می توان از طریق گزینه Recover Now، تصاویر حذف شده را بازیابی و در مکانی انتخابی ذخیره کرد. نکته قابل توجه در خصوص این برنامه این است که این نرم افزار قابلیت بازگردانی عکس های قدیمی پاک شده را نیز دارد. به همین دلیل این برنامه یکی از بهترین ها برای ریکاوری اطلاعات اندروید است.

استفاده از نرم افزار رایگان Ease US

بازیابی عکس ها با استفاده از سایر نرم افزار های بازیابی

در کنار نرم افزار های نام برده شده در بالا، نرم افزار های تخصصی متعدد دیگری نیز وجود دارد که می توان از آن ها نه تنها برای بازگرداندن تصاویر حذف شده گوشی استفاده کرد، بلکه می توان برای بازیابی سایر داده ها و فایل های حذف شده نیز از آن ها بهره برد. نرم افزار GT Data Recovery یکی از این برنامه هاست که می توان از آن برای بازگردانی هر گونه فایل و دیتا حذف شده ای از جمله عکس و ویدئو استفاده کرد.

مراجعه به مراکز بازیابی اطلاعات

روش های بالا هر یک می توانند در مسیر بازگرداندن تصاویر حذف شده گوشی کارایی داشته باشند. اما گاهی اوقات این روش ها به تنهایی جواب گو نیستند و به شیوه های تخصصی تری برای بازیابی اطلاعات از دست رفته نیاز است.

برای مثال در صورت ویروسی شدن گوشی یا فرمت کامل آن، وارد شدن و شکستن گوشی یا خرابی هارد دستگاه، در کنار بازیابی فایل های از دست رفته به تعمیرات تخصصی هم نیاز است. به همین دلیل مراجعه به یک مرکز تخصصی بازیابی اطلاعات اهمیت زیادی دارد. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر در زمینه بازیابی اطلاعات، از جمله بازیابی تصاویر حذف شده گوشی های اندرویدی است.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.