جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

تعمیر هارد ضربه خورده

پیش از پرداختن به سرویس‌های تخصصی مرتبط با تعمیر هارد، به ویژه تعمیرات هارد ضربه خورده بد نیست نگاهی به اشکالات پیش آمده در هارد به سبب ضربه خوردن داشته باشیم. واقعیت آن است که ضربه خوردن هارد، به خودی خود اشکالی نیست که نیاز به تعمیر داشته باشد. بنابراین زمانی که حرف از تعمیر هارد ضربه خورده به میان می‌آید، منظور تعمیر اشکالاتی است که به سبب ضربه خوردن هارد در این دستگاه ایجاد شده است.

این اشکالات به ویژه زمانی جدی و آسیب‌زاست که ضربه وارد شده محکم و شدید باشد. از میان اشکالاتی که ممکن است به دلیل وارد شدن ضربه به هارد ایجاد شوند می‌توان به مواردی چون عدم امکان دسترسی به اطلاعات، خراشیدگی هد هارد، آسیب موتور هارد، سوختن هد هارد، بدسکتوری هارد و مواردی از این دست اشاره کرد.

تعمیرات هارد ضربه خورده

بازیابی اطلاعات هارد ضربه خورده

امکان یا عدم امکان بازیابی اطلاعات هارد ضربه خورده، تا حد زیادی بسته به میزان آسیبی دارد که در هارد -به سبب وارد شدن ضربه- ایجاد شده است. برای مثال اگر پلتر هارد در حین ضربه آسیبی ندیده باشد، بازیابی اطلاعات و تعمیر هارد ضربه خورده به طور کامل امکان‌پذیر است. (برای اطمینان از عدم آسیب پلتر نیاز به بررسی هارد است).

در این شرایط، کارشناسانِ بازیابی اطلاعاتِ هارد، پس از تست‌های اولیه، هارد دیسک را از باکس خارج کرده و درون Clean Room را کاملاً بررسی می‌کنند. درصورتی‌که دیسک‌ها سالم باشند و امکان استخراج اطلاعات وجود داشته باشد، هارددیسک را بررسی کرده و قطعات معیوب را تعویض می‌کنند. (جهت تعویض هد هارد و یا اسپیندل موتور هارد وجود یک هارد مشابه ضروری است.)

عیب‌یابی هارد ضربه خورده

همانگونه که گفته شد امکان یا عدم امکان تعمیر هارد ضربه خورده تا حد زیادی بسته به میزان آسیبی دارد که در اثر وارد شدن فشار در هارد ایجاد شده است. بنابراین پیش از هر گونه اعلام نظر در مورد امکان یا عدم امکان تعمیر هارد، نیاز است تا هارد توسط کارشناسان تعمیر بررسی شده و سطح خرابی پیش آمده در آن مشخص گردد.

در بخش زیر، برخی از شایع‌ترین حالت های ایجاد شده در هارد ضربه خورده توضیح داده شده است. (نکته: در صورت وارد شدن ضربه به هارد، از کار با هارد صرف‌نظر کرده و جهت بررسی‌های تخصصی به یکی از مراکز تعمیرات هارد مراجعه نمایید).

تعمیر هارد ضربه خورده

خراشیدگی هد هارد

هاردهای ضربه خورده در برخی شرایط دچار خراشیدگی و آسیب می‌شوند که این موضوع منجر به عدم امکان ریکاوری اطلاعات می‌گردد. در این شرایط هد هارد شکسته شده و معمولاً بر روی سطح هارد می‌افتد. همین موضوع سبب می‌گردد تا امکان ریکاوری داده های هارد به حداقل میزان ممکن برسد.

(نکته: در صورت پایین بودن سطح خراشیدگی تا حدی امکان بازیابی اطلاعات وجود دارد. البته شانس بازیابی اطلاعات در این وضعیت هم بسیار اندک است. با این وجود بهتر است هارد ضربه خورده مورد بررسی قرار گیرد تا امکان یا عدم امکان تعمیر هارد ضربه خورده مشخص گردد).

آسیب موتور هارد

در برخی شرایط وارد شدن ضربه به هد هارد، سبب خرابی موتور هارد می‌گردد. در این شرایط جهت بازیابی داده های هارد نیاز است تا موتور هارد تعویض گردد. معمولاً پس از تعویض موتور هارد، امکان ریکاوری اطلاعات هارد وجود دارد.

(در صورت نیاز به تعویض موتور هارد توصیه می‌شود صرفاً به مراکز معتبر بازیابی مراجعه شود؛ بعضی هاردها کمی چرا که این کار بسیار تخصصی بوده و نیاز به ابزار و تجهیزات خاص خود دارد).

امکان دسترسی به اطلاعات

در برخی شرایط علی‌رغم وارد شدن ضربه به هارد، هارد ضربه دیده توسط دستگاه دیتکت شده (شناسایی شده) و تعمیر هارد ضربه خورده ممکن می‌گردد.

سوختن هد هارد

در صورتی که هارد ضربه خورده دچار سوختگی هد شده باشد، می‌توان با تعویض هد، ریکاروی اطلاعات آن را انجام داد. در این شرایط برای تعویض هد و تعمیر هارد ضربه خورده، نیاز به یک نمونه مشابه و یکسان است.

عدم امکان تعمیر هارد ضربه خورده

در برخی شرایط امکان تعمیر هاردهای ضربه خورده وجود ندارد. در این شرایط برای دسترسی به داده‌های هارد و ریکاوری اطلاعات می‌بایست هد هارد ضربه دیده را با یک هد مشابه تعویض کرد. در صورتی که خرابی هارد با صداهایی شبیه به کلیک کردن، خش خش و خراشیده شدن همراه باشد احتمال اینکه هد هارد یا پیش‌تقویت کننده هارد دچار خرابی شده باشد، بسیار بالاست.

در صورت اطمینان از این موضوع، جراحی هارد، تعویض هد و یا لحیم کاری مجدد پیش‌تقویت کننده هارد یا همان Preamplifier ضروری می‌گردد. تعویض استاندارد و اصولی هد هارد تنها با استفاده از ابزار تخصصی این کار و در کلین روم امکان پذیر است.

بدسکتوری هارد

تعمیر بدسکتوری هارد یکی دیگر از سرویس‌های تخصصی مرتبط با تعمیر هارد ضربه خورده است. بدسکتور فیزیکی زمانی رخ میدهد که هارد ضربه خورده باشد و یا با دچار آبخوردگی شده باشد.

بدسکتوری منطقی یا همان نرم افزاری زمانی رخ میدهد که قسمتی از هارد وظیفه خود را به درستی انجام ندهد یا اینکه سیستم عامل در هنگام کار با هارد دیسک متوجه ایرادی شود که این ایراد ناشی از مطابقت نداشتن محتوای داخل سکتور با قالب ای سی سی  باشد.

مرکز تخصصی ریکاوری هارد

سرویس‌های ارائه شده در مرکز تعمیرات هارد منحصر به موردی خاص نیست و کلیه تعمیرات مرتبط با هارد نظیر تعمیر مشکل عدم شناسایی هارد دیسک، تعمیر هارد ضربه خورده و آسیب‌دیده، تعمیر هارد با خرابی Read از جمله رید، تعمیر هارد دیسک با وجود بدسکتور، تعمیر هارد با پیغام فرمت دیسک، ریکاوری اطلاعات پاک شده انواع هارد، تعمیر هارد با برد سوخته، تعمیرات هارد با مشکل کند بودن عملکرد، تعمیرات هارد با مشکل فرم ویر بر اثر دستکاری و مواردی از این دست را شامل می‌گردد. بعلاوه خدمات مرتبط با ریکاوری اطلاعات سایر ابزارها و گجت‌های پرکاربرد نظیر موبایل، فلش، لپ تاپ و … نیز با حضور در این مرکز قابل دریافت است.

Rate this post
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.