جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

بازیابی اطلاعات هارد raid

هارد raid نوعی از هارد دیسک های کاربردی برای سیستم های رایانه ای می باشد که ممکن است بسیاری از کاربران عادی با ساختار سازنده ی آن آشنایی نداشته باشند. شما از این هارد چه می دانید؟ اگر اطلاع چندانی در مورد خصوصیات این هارد ندارید، ادامه ی این مطلب را دنبال کنید تا به شما بگوییم در راستای تهیه ی هارد، یکی از انتخاب های موجود هارد raid است. بازیابی اطلاعات هارد raid نیز مسئله ی مهمی است که باید زیر نظر کارشناسان مجرب صورت پذیرد. چرا که این دسته از هاردها تکنولوژی خاص و منحصر به فردی دارند. در این مقاله کلیه ی جوانب این پروسه را بررسی خواهیم کرد.

بازیابی اطلاعات هارد raid

خصوصیات ساختاری هارد raid

raid مخففی برای عبارت Redundant Array of Independent Disks است. معنای این واژه ها در “آرایه چندگانه دیسک‌های مستقل” خلاصه می شود. در هارد raid شاهد تکنولوژی هماهنگی چند هارد دیسک فیزیکی می باشیم. مراحل بازیابی اطلاعات هارد raid نیز باید کاملا با توجه به ترکیب فیزیکی چندین هارد به عنوان یک هارد مستقل شکل بگیرد. داده هایی که در این تکنولوژی حضور خواهند داشت؛ در مقادیر متفاوتی میان هارد دیسک های موجود توزیع می شوند. این نوع آرایش دو مزیت اساسی دارد:

  • افزایش سرعت ثبت و ضبط اطلاعات و یا بازخوانی آن ها
  • افزایش میزان تحمل خطا در ساختار سازنده ی هارد دیسک های raid

از این رو گاهی تهیه ی هارد raid از اولویت های کاربران سیستم های رایانه ای مختلف می گردد.

شرایط بازیابی اطلاعات هارد raid

همان طور که اشاره شد، داده ها در این تکنولوژی هارد raid به مقدار متفاوت میان هارد دیسک های موجود توزیع می شوند. از این رو بازیابی اطلاعات هارد raid یک پروسه ی پیچیده است. کوچک ترین اشتباه در حین ریکاوری هارد raid تمامی دیتاهای ذخیره شده را از بین خواهد برد. این مشکل می تواند در حالتی رخ دهد که دیگر به هیچ عنوان امکان ریکاوری وجود نداشته باشد. دقت کنید که باید زمان رویارویی با اختلالات هارد raid دستگاه را خاموش کرد تا امکان بازگردانی اطلاعات از بین نرود. تمامی فعالیت هایی که قبل از بروز خطا در سیستم انجام داده اید، می تواند در پروسه ی ریکاوری هارد raid تاثیر گذار باشد. بنابراین هنگام خرابی این هارد و از حذف ناخودآگاه اطلاعات، رایانه را خاموش کرده و به یکی از شعب نمایندگی تعمیر هارد مراجعه نمایید.

مشکلات احتمالی هارد raid

اگر بخواهیم در مورد معایب هارد raid توضیح دهیم، باید بگوییم که بازیابی اطلاعات هارد raid ممکن است بدون هیچ خرابی خاصی هم ضروری گردد. مسلما این مسئله عیب بزرگی است که خریداران بسیاری را از تهیه ی این هارد منصرف می سازد. اما می توانید با تهیه ی دوره ای بک آپ آماده ی رویارویی با فرمت شدن هارد باشید. به طور کلی بسیاری از هارد دیسک های موجود در بازار هم می توانند با فرمت ناگهانی رو به رو شوند. در نتیجه عدم دسترسی به اطلاعات هارد مشکل حادی نیست. به هر حال باید بدانید که هارد rain هم مانند سایر هارد دیسک ها ساختار حساس و آسیب پذیری دارد و در برابر ضربه و نفوذ مایعات به شدت واکنش نشان می دهد. با این تفاوت که خرابی یک هارد دیسک در مجموعه ی raid قابلیت سرایت به هارد کناری را هم دارد.

هشدار: خرابی های یک قسمت از هارد raid را جدی بگیرید.

هارد raid به دلیل ساختار ترکیبی خود می تواند مقاومت به نسبت بیشتری در مقایسه با هاردهای دیگر ارائه دهد. ناکارآمدی یک هارد را دیگر هاردهای مجموعه ی raid کنترل خواهند کرد. در نتیجه اگر قصد بازخوانی دیتایی را در هارد سالم داشته باشید؛ بدون در نظر گرفتن خرابی هارد کناری، raid در خدمت شماست. اما این مسئله دلیلی بر به تاخیر انداختن فرآیند بازیابی اطلاعات هارد raid نمی باشد. تداوم استفاده از هارد معیوب raid تا شکل گیری آسیب های شدید و حتی سوختگی برد هارد نیز ادامه دار خواهد شد. با حضور به موقع در نمایندگی تعمیرات هارد فرآیند ریکاوری هارد raid را در بالاترین سطح کیفی ممکن انجام دهید. خاطرنشان می نماییم که کلیه ی سرویس ها و خدمات تخصصی نمایندگی تعمیرات هارد دارای گارانتی و ضمانت نامه های کتبی هستند.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.