عدم شناسایی هارد

یکی از اشکالات نه چندان شایع مشاهده شده در لپ تاپ ها و کامپیوترهای امروزی، مشکل شناخته نشدن هارد توسط این دستگاه‌هاست. اگر شما نیز جزو آندسته از کاربرانی هستید که در طول روزهای اخیر متوجه وجود این اشکال در دستگاه خود شده‌اید، می‌توانید با مطالعه مقاله‌ی پیش‌رو، علل به وجود آمدن این اشکال و شیوه رفع آن را بیاموزید.

در صورت نیاز به راهنمایی‌های بیشتر در این باره می‌توانید با کارشناسان ما در مرکز تخصصی ریکاوری هارد دیسک تماس بگیرید. خوشبختانه در غالب موارد اشکال دیتکت نشدن هارد (یا همان شناخته نشدن هارد) با اندک تنظیمات و تعمیرات هارد قابل رفع است و بازیابی داده‌های چنین هاردی نیز با موفقیت قابل انجام است. در بخش‌های آتی علت بروز این اشکال و روش‌های موجود جهت تعمیر آن شرح داده خواهد شد.

عدم شناسایی هارد

عدم شناسایی هارد در بایوس

یکی از مشکلاتی که در رابطه با عدم شناسایی هارد قابل توجه است، عدم شناسایی هارد در بایوس می باشد. بایوس یک تراشه الکترونیکی است و زمانی که کامپیوتر یا لپ تاپ روشن می‌شود، این قطعه وارد عمل شده و اقدامات لازم برای راه اندازی سیستم را انجام می‌دهد. این تراشه روی تمامی قطعات موجود بر روی مادربرد کنترل دارد و فرایند بوت BOOTING را انجام می‌دهد. پس از روشن کردن سیستم، یکی از اولین قسمت هایی که توسط بایوس کنترل می شود هارد است.

در صورتی که هارد توسط بایوس شناسایی نشود پیغامی بر روی صفحه مانیتور ظاهر می شود. این موضوع ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. خرابی یا وصل نبودن کابل دیتا از اصلی ترین دلایل بروز این مشکل می باشد. همچنین Disable بودن هارد در تنظیمات بایوس نیز باعث بروز چنین مشکلی می شود. اما در صورتی که دو مورد فوق چک شود و مشکل برطرف نشود در این صورت احتمال خرابی هارد وجود دارد و برای بررسی بیشتر باید دستگاه توسط تکنسین های فنی بررسی شود.

عدم شناسایی هارد در بایوس

علل عدم شناسایی هارد

عدم شناسایی هارد یا همان دیتکت نشدن هارد ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود که در این میان برخی از این علل شایع‌تر و برخی دیگر نادرترند. در بخش زیر به برخی از علل ایجاد کننده این اشکال در هاردها اشاره خواهیم کرد.

توصیه می‌شود در صورت مواجهه با چنین اشکالی در سیستم خود، در اسرع وقت دستگاه خود را به یکی از مراکز استاندارد در حوزه بازیابی تحویل دهید تا اقدامات مورد نیاز جهت بررسی هارد و عوامل مرتبط با آن انجام شود. برخی از شایع‌ترین علل ایجادکننده مشکل عدم شناسایی هارد عبارتند از:

بدسکتوری هارد:

در صورت بدسکتوری هارد، هنگام نصب ویندوز این احتمال وجود دارد که هارد شناخته نشود. جدید امکان شناخته نشدن هارد وجود دارد. در این وضعیت دسترسی به اطلاعات غیرممکن می گردد

بدسکتورگیری هارد:

علت دیگری که می تواند سبب شناخته نشده هارد گردد، بدسکتور گیری از هارد است. از همین رو توصیه می‌شود در صورت مهم بودن اطلاعات هارد از تعمیر این قطعه خودداری شود.

تعمیرات هارد:

مورد دیگری که ممکن است سبب عدم شناسایی هارد گردد، انجام تعمیرات بر روی هارد است.

تمیز نبودن کابل‌های سیستم و ارتباطات:

کابل‌های سیستم و ارتباطات باید تمیز باشند، در غیر اینصورت امکان هنگ کردن سیستم و در نهایت شناخته نشدن هارد وجود دارد.

خرابی کابلها:

مورد دیگری که ممکن است دیتکت نشدن هارد را سبب گردد، خرابی کابلها است. از همین رو توصیه می‌شود در صورت بروز این مشکل از سالم بودن کابلها اطمینان پیدا کنید.

تست سلامت هارد:

هارد خود را با یک سیستم دیگر تست کنید و ببینید که آیا هارد در کامپیوتر دیگر شناسایی می شود یا خیر.

خرابی لپ تاپ:

ممکن است عدم شناسایی هارد به دلیل به دلیل خرابی لپ تاپ یا کامپیوتر شما باشد.

روشن نبودن سوئیچ هارد در سیستم:

این احتمال وجود دارد که سوئیچ هارد دیسک شما در setup سیستم کامپیوتر، یا بایوس یا CMOS، on نشده باشد. برای ورود به قسمت تنظیمات سیستم، در اکثر کامپیوترهای شخصی، کافی است تا کلید F2 سیستم را فشار دهید. در قسمت بایوس تنظیمات on/off پایه وجود دارد.

در بسیاری موارد شناخته نشدن هارد توسط کامپیوتر با یک on کردن ساده سوئیچ هارد رفع می‌شود. روش setup کردن در هر دستگاه متفاوت است. برای اطلاع از این مسئله بهتر است تحقیق کنید.

تعمیر مشکل شناخته نشدن هارد

برای تعمیر مشکل شناخته نشدن هارد توصیه می‌شود حتما به یکی از مراکز استاندارد و مجاز در حوزه بازیابی و ریکاوری اطلاعات هارد مراجعه نمایید. در صورت عدم شناسایی هارد از دستکاری لپ تاپ و هارد اکیداً خودداری نمایید و انجام سرویس‌های مرتبط با تعمیر این اشکال را به کارشناسان تعمیرات هارد بسپارید.

توجه داشته باشید که هارد، یکی از حساس‌ترین و حیاتی‌ترین قطعات بکاررفته در لپ تاپ ها و سیستم‌های کامپیوتری است بنابراین برای ورود به آن و اِعمال تعمیرات می‌بایست نهایت دقت و دانش را به خرج داد. تحویل هارد به مراکز غیرمجاز موجود در سطح شهر، دستکاری‌های ناشیانه هارد را سبب گشته و چه بسا امکان تعمیر هارد را برای همیشه منتفی سازد.

امروزه تعمیرات هارددیسک نظیر تعمیرات مرتبط با شناخته نشدن هارد (تمامی هاردهای موجود در بازار اعم از هارد اکسترنال و هارد اینترنال) تقریباً به یک شیوه صورت می‌گیرد و کارشناسان تعمیرات هارددیسک در صورتی که تمامی ابزارآلات مورد نیاز را در اختیار داشته باشند قادر به رفع تمامی مشکلاتی خواهند بود که در هارد ایجاد می‌شود.

تعمیر مشکل شناخته نشدن هارد

عیب یابی هارد با مشکل شناخته نشدن هارد

در صورتی که هارد شما دچار خرابی های فیزیکی نظیر خرابی هد به دلیل ضربه خوردن هارد دیسک شده باشد، در هیچ مرحله ای شناسایی نخواهد شد. خرابی های فیزیکالی هارد دیسک عموماً با صدای نابهنجار و غیرعادی همراه است. بنابراین شنیدن صدای غیرعادی یا صدا دادن هارد می تواند دال بر وجود خرابی در هد یا هارد دیسک باشد. در صورتی که شناخته نشدن هارد به دلیل خرابی های فیزیکی باشد، بهسازی هارد و بازیابی کیفیت آن با جراحی هارد  انجام خواهد شد.

زیرا در چنین شرایطی تعمیر هارد دیسک توصیه نمی شود. در هر حال تعمیر هارد و بررسی اقدامات مورد نیاز جهت رفع مشکل شناخته نشدن هارد می بایست در یک محیط کاملا مجهز و توسط کارشناسان این حوزه انجام شود. مرکز ریکاوری هارد یکی از مجموعه های فعال و مجهز در حوزه بازیابی و بهسازی هارد است که تمامی خدمات خویش در حوزه بازیابی هارد را با گارانتی و ضمانت ارائه می نماید.

مرکز ریکاوری هارد

سرویس‌های ارائه شده در مرکز تعمیرات هارد منحصر به موردی خاص نیست و کلیه تعمیرات مرتبط با هارد نظیر تعمیر مشکل عدم شناسایی هارد دیسک، تعمیر هارد ضربه خورده و آسیب‌دیده، تعمیر هارد با خرابی Read از جمله رید، تعمیر هارد دیسک با وجود بدسکتور، تعمیر هارد با پیغام فرمت دیسک، ریکاوری اطلاعات پاک شده انواع هارد، تعمیر هارد با برد سوخته، تعمیرات هارد با مشکل کند بودن عملکرد، تعمیرات هارد با مشکل فرم ویر بر اثر دستکاری و مواردی از این دست را شامل می‌گردد. بعلاوه خدمات مرتبط با ریکاوری اطلاعات سایر ابزارها و گجت‌های پرکاربرد نظیر موبایل، فلش، لپ تاپ و … نیز با حضور در این مرکز قابل دریافت است.

مطالب مرتبط

18 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام خسته نباشید من ی هارد خارجی رو قرض گرفتم برا انتقال اطلاعاتش. و روی کامپیوتر ک زدم اتصال فقط برای الان را انتخاب کردم و الان دوباره هارد رو ب کامپیوتر زدم و بالا نمیاد چطور میتونم تنظیمات انجام شده رو پاک کنم

  پاسخ
 • با عرض سلام و خسته نباشيد .. اقا من خواستم هكينتاش رو روي سيستم نصب كنم طبق اموزش هايي كه تو اينترنت بود ولي زماني كه درايو اتنخاب كردم و فرمت كردم ارور داد و ديگه هارد رو سيستم نميشناسه حتي روي لب تاب هم تست كردم هارد رو نميشناسه .. ممكنه راهنماييم كنين ممنون ميشم .. 🙏🏻🙏🏻

  پاسخ
  • خانه ریکاوری
   ژوئن 28, 2020 7:51 ق.ظ

   سلام دوست گرامی . احتمالا هارد داینامیک شده. در صورت تمایل می تونید به یکی از شعب ما جهت تعمیرات مراجعه کنید

   پاسخ
 • با سلام
  بنده یه لپ تاپ hp omen 15 خریدم نو
  دارای ۲ هارد ssd 256g و hdd 1t می باشد.
  ولی همون روز ک روشن کردم فقط هارد ssd را بالا میاره و اصلا هارد hdd را نشان نمیدهد
  هر کاریم کردم نرم افزاری نتوانستم درستش کنم
  درایورش نصب اما در مای کامپیوتر وجود ندارد
  لطفا راهنمایی کنید
  با تشکر

  پاسخ
  • خانه ریکاوری
   ژوئن 28, 2020 7:50 ق.ظ

   سلام وقت بخیر. روی دیسک منیجمنت نگاه کنید ببینید شناسایی میشه یا نه

   پاسخ
 • سجاد آرودی
  می 6, 2020 4:22 ب.ظ

  مشکل ارور ریکاوری هنگام نصب ویندوز چیه؟

  پاسخ
  • خانه ریکاوری
   آگوست 12, 2020 4:59 ب.ظ

   سلام . ممکنه مشکل از بدسکتور باشه اما باید دستگاه رو عیب یابی کنیم برای دادن نظر قطعی

   پاسخ
 • سلام من یه هارد وسترن 500 آبی گرفتم کارکرده اس رو سیستم نصب میکنم کلا تعریف نمیشه البته رو دوتا سیستم دیگه هم تست کردم میگن سیستم ها دو نمی خونه خواستم بدونم اشکال از هارده یا تنظیمات می خواد؟

  پاسخ
  • خانه ریکاوری
   ژوئن 28, 2020 6:55 ق.ظ

   سلام دوست عزیز ۷۰درصد از هارده ولی بازم باید عیب یابی بشه برای اعلام نتبجه ی قطعی

   پاسخ
  • سلام وقتتون لخیر
   لپ تاپ من موقع نصب بازی هاردش پرید،هارد رو درآوردم و جداگانه روی یه سیستم دیگه امتحان کردم دیتکت نشد،مشکلش چیه چرا اینجوری شد؟میشه تعمیرش کرد؟

   پاسخ
 • سلام بایوس سیستم من گاهی هارد و درایو dvd رو دیتکت میکنه گاهی نه. طبیعیه وقتی هارد دیتکت نمیشه سیستم هم بالا نمیاد
  گاهی حتی هارد دیتکت هم میشه اما سکتور بوت رو نمیشناسه.
  بعضی مواقع هم بدون هیچ مشکلی بوت میشه.
  چندین بار ویندوز عوض کردم مشکل حل نشد.
  میشه راهنماییم کنید؟
  ممنون

  پاسخ
  • خانه ریکاوری
   ژوئن 28, 2020 6:54 ق.ظ

   سلام دوست عزیز. اگه دی‌وی دی هم دیتکت نمیشه احتمالا چیپ دستگاه مورد داره ولی اگه فقط اینجوری که دیتکت میشه سکتور بوت نمیشناسه میتونه از هارد باشه به هرحال هارد باید بررسی بشه چون هم علائم چیپ داره و هم هارد

   پاسخ
 • سلام هارد من شناسایی نمیشه ولی در تنظیمات مادربرد مینویسه که یک هارد وصل شده مشکل چیه

  پاسخ
  • خانه ریکاوری
   جولای 7, 2020 10:43 ق.ظ

   سلام دوست عزیز، کجا شناسایی نمیشه موقع پارتیشن بندی ویندوز یا موقع بالا اومدن تشخیص دا‌ده نمیشه

   پاسخ
 • سلام‌من هنگام نصب ویندوز روی کامپیوتر فراموش کردم هارد اکسترنال رو جدا کنم و الان دیگه توسط سیستم شناسایی نمیشه ولی به عنوان یک درایور (مانند ماوس یا پرینتر) شناسایی میشه و به همین دلیل به اطلاعات دسترسی ندارم. چکار کنم؟

  پاسخ
  • خانه ریکاوری
   آگوست 12, 2020 4:58 ب.ظ

   سلام دوست گرامی تشریف بیارید کارشناسان مرکز بازیابی اطلاعات مشکل رو حل می کنن براتون

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+