جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

بازیابی اطلاعات هارد دیسک با هد خراب

هارد قطعه ی حساس و آسیب پذیری است که دارای اجزای مختلفی است. سیستم تشکیل دهنده ی هارد دیسک شباهت زیادی به گرامافون دارد. دقیقا مانند یک گرامافون در هارد دیسک‌ها پلاترها یا صفحه هایی دیده می شود که دیتاهای گوناگون در آن ها خوانده و نوشته می شوند.

هد نیز در انتهای بازوی محرک واقع شده است و وظیفه خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی پلاتر را بر دوش می کشد. در نتیجه خرابی هد مساوی خواهد بود با نابودی اطلاعات هارد. در ادامه شما را با پروسه ی بازیابی اطلاعات هارد دیسک با هد خراب آشنا می سازیم.

بازیابی اطلاعات هارد دیسک با هد خراب

جایگاه هد در هارد دیسک

زمانی که سوزن گرامافون از کار می افتد، استفاده ی دوباره از دستگاه در گرو تعویض آن است. این موضوع در خرابی هد هارد دیسک نیز صدق می کند. خرابی هد هارد پروسه ی خواندن و نوشتن اطلاعات هارد و در نتیجه دسترسی به آن ها را مختل می سازد. عدم شناسایی هارد در رایانه نشانه ی اصلی خرابی هد است. تکنولوژی ساخت هد به نحوی است که در هوا شناور باقی بماند و با فاصله خیلی کم (تار مو) از پلاترهای چرخان فعالیت کند. بنابراین بازیابی اطلاعات هارد دیسک با هد خراب یک پروسه ی کاملا تخصصی است که به مهارت بالای تعمیرکار وابسته است.

دلایل اصلی خرابی هد و نابودی اطلاعات ذخیره شده در هارد

استهلاک عامل اصلی پیدایش ضرورت بازیابی اطلاعات هارد دیسک با هد خراب است. اما نباید بی احتیاطی کاربر را در خرابی هد نادیده گرفت. اصابت ضربه، نوسانات برق، شوک های الکترونیکی، عدم استفاده ی طولانی مدت از هارد و شوک های الکترونیکی نیز از دیگر مسائلی هستند که کارایی صحیح هد را تهدید می نمایند. فراموش نکنید که یک ضربه ی به نسبت کوچک می تواند هد را نابود سازد. چرا که برخورد هد با پلاترها باعث نابودی دیتاهای موجود در هارد خواهد شد. در چنین شرایطی احتمالا صدای غیرمعمول از هارد شنیده می شود.

شرایط بازیابی اطلاعات هارد دیسک با هد خراب

زمانی که هد هارد دیسک شروع به صدا دادن می کند، باید تداوم استفاده از هارد را فراموش کنید. عدم توجه به صداهای عجیب و غریب هارد، درصد بازیابی اطلاعات هارد دیسک با هد خراب را کاهش می دهد. بنابراین به هیچ عنوان اطلاعات جدیدی به هارد معیوب اضافه نکرده و به سرعت سیستم مورد نظر را خاموش کنید. دقت داشته باشید که اختلالات هد می تواند سریعا به پلاترها سرایت کند و موجب خرابی کلی هارد دیسک شود. در این وضعیت هزینه ی تعمیرات نیز افزایش خواهد یافت.

شرایط بازیابی اطلاعات هارد دیسک با هد خراب

جراحی هد خراب هارد دیسک

بازیابی اطلاعات هارد دیسک با هد خراب باید زیر نظر کارشناسان مجرب صورت پذیرد. برای این منظور جراحی هارد نیز ضروری است. جراحی هارد نیازمند یک سری استانداردهای تعیین شده و وجود کلین روم های کاربردی است. تکنسین های مرکز بازیابی اطلاعات با استفاده از تجهیزات پیشرفته ی به روز از جمله دستگاه PC3000 فرآیند ریکاوری هارد با هد خراب را به اتمام رسانده و استفاده ی مجدد از هارد دیسک را ممکن می سازند.

Rate this post
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.