جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

سوختن هد هارد

سوختن هد هارد یکی از موضوعاتی است که خرابی هارد دستگاه و عمل نکردن آن را در پی خواهد داشت. هد یکی از بخش های اصلی در هارد است که متشکل از سیم پیچ، سلف و آی سی بوده و انتقال اطلاعات به دیسک هارد را امکان‌پذیر می‌کند. در صورتی که خرابی هارد با صداهایی شبیه به کلیک کردن، خش خش و خراشیده شدن همراه باشد احتمال اینکه هد هارد یا پیش ‌تقویت کننده هارد دچار خرابی شده باشد، بسیار بالاست. در این شرایط تشخیص خرابی هد هارد کار ساده ای نیست و خود کاربر نمی تواند مشکل هد را شناسایی کند.

انجام این کار صرفاً با کمک تجهیزات پیشرفته و استفاده از دستگاه هایی نظیر PC3000 امکان پذیر است. ضمن آنکه نیاز به بررسی دقیق هارد دارد. سوختن هد با نشانه های مختلفی همراه است که از جمله می‌توان به روشن نشدن هارد، شناسایی نشدن هارد، خاموش شدن پس از چند بار صدای تیک تیک و شنیده شدن صدای نابهنجار اشاره کرد. هد هارد از بخش هایی است که امکان تعمیر و تعویض آن وجود دارد و در مرکز سخت افزار ایران یکی از فعالیت های تخصصی محسوب می شود. در ادامه مطلب به عوامل مؤثر در سوختن هد و نحوه تعمیر آن می پردازیم.

سوختن هد هارد

دلایل سوختن هد هارد

هد هارد ممکن است به دلایل مختلفی دچار مشکل شده و به اصطلاح بسوزد. بوی سوختگی از هارد و ایجاد مشکل و ایراد در نحوه عملکرد آن نشانه ای از سوختن هد می‌باشد. از جمله عواملی که باعث سوختن هد می‌شود نوسان برق می باشد. این عامل علاوه بر اینکه باعث سوختن برد هارد می شود ممکن است باعث سوختن IC کنترل هد نیز بشود. آب خوردگی هارد دلیل دیگری است که باعث سوختن هد هارد می شود. همچنین کارکرد بالای هارد و میزان زیاد ذخیره و حذف اطلاعات نیز می تواند باعث سوختن هد شود. البته این عامل در درازمدت تأثیرگذار می باشد. داغ کردن و افزایش دمای هارد نیز عاملی است که در سوختن هد تأثیرگذار می باشد.

تعمیر هد هارد

تعمیر هد هارد شامل جراحی هارد، تعویض هد و یا لحیم کاری مجدد پیش‌تقویت کننده هارد یا همان Preamplifier می شود. پیش تقویت کننده یک چیپ کوچک است که بر روی اجزاء هد قرار می گیرد. تعمیر یا تعویض هد هارد بستگی به تشخیص کارشناسان و بررسی دقیق هارد دارد. تعمیر هد در محیط های پاک و بدور از گرد و غبار انجام می پذیرد که به اصطلاح به آن کلین روم می گویند.

این موضوع به دلیل حساسیت هارد و قطعات آن به گرد و غبار می باشد. در صورت سوختن هد، باید هارد را به متخصصان نشان داده تا درصورت امکان پذیر بودن تعمیر آن، مشکل هارد را برطرف کنند. البته در بسیاری از مواقع امکان تعمیر هد سوخته وجود ندارد و تعمیرکاران اقدام به تعویض آن می کنند.

نمایندگی تعمیرات هارد

جراحی هارد، تعویض و تعمیر برد هارد، بازیابی اطلاعات هارد، رفع مشکل بدسکتور شدن هارد و مواردی از این دست در مرکز تخصصی تعمیرات هارد انجام می شود. این مرکز با در اختیار داشتن تجهیزات پیشرفته و گران قیمت قادر به رفع تمامی مشکلات هارد و تعمیرات مختلف آن می باشد. ویژگی هایی همچون تجهیزات پیشرفته و تکنسین های متخصص، از جمله ویژگی هایی است که هر مرکز تعمیراتی از آن برخوردار نیست. اما این مجموعه با فراهم کردن این شرایط، تخصصی ترین و باکیفیت ترین خدمات را در حوزه تعمیرات هارد به کاربران ارائه می کند. شما می توانید در صورت بروز هرگونه مشکل در هاردهای اینترنال و اکسترنال خود به این مرکز مراجعه کرده و نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.