جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

دلیل بالا نیامدن هارد اکسترنال بعد از اتصال به تلویزیون چیست؟

بالا نیامدن هارد اکسترنال بعد از اتصال به تلویزیون از جمله مشکلاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید. به این صورت که، بعد از اتصال هارد اکسترنال به تلویزیون، هارد شناسایی نشده و بالا نمی آید. عدم شناسایی هارد اکسترنال در تلویزیون به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود. همچنین با برخی راه حل ها می توان این مشکل را برطرف کرد. در ادامه می خواهیم دلایل بالا نیامدن هارد اکسترنال بعد از اتصال به تلویزیون را بررسی کنیم و راه حل های موثر را هم به کاربرانی که با این مشکل مواجه شده اند معرفی کنیم.

هارد اکسترنال با وجود مزیت های زیادی که دارد، در مواقعی دچار یک سری مشکلات می شود که کاربر را به دردسر می اندازد. در برخی مواقع برای رفع مشکلات هارد، به تعمیر هارد اکسترنال مورد نظر نیاز است. در نظر داشته باشید اگر مشکل هارد بسیار جدی باشد، برای تعمیرات آن باید از مراکز تخصصی تعمیر و بازیابی هارد، مانند مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

آیا هارد سالم است یا دچار مشکلات فنی و سخت افزاری شده است؟

اولین موردی که باید قبل از بررسی دلایل بالا نیامدن هارد اکسترنال بعد از اتصال به تلویزیون مورد بررسی قرار داد، این است که آیا هارد سالم است یا خیر؟ در صورت سالم بودن یا نبودن هارد، دلایل بروز مشکل عدم شناسایی هارد اکسترنال در تلویزیون متفاوت خواهد بود. به همان نسبت راه حل هم تفاوت دارد. بنابراین می توان با اتصال هارد به یک دستگاه دیگر مانند کامپیوتر یا لپ تاپ مطمئن شد که آیا هارد سالم است یا خیر.

دلایل بالا نیامدن هارد اکسترنال سالم بعد از اتصال به تلویزیون

اگر مطمئن شدید که هارد متصل شده به تلویزیون سالم است و مشکلی ندارد، دلایل ساده ای می توانند موجب بالا نیامدن هارد اکسترنال بعد از اتصال به تلویزیون مورد نظر شوند. اولین مورد تطابق نداشتن فایل های سیستمی موجود در هارد با فرمتی است که در تلویزیون پشتیبانی می شود. در برخی مواقع کاربر متوجه هشدار تلویزیون نمی شود و کاملا ناخواسته گزینه فرمت هارد اکسترنال را انتخاب می کند.

همین کار موجب فرمت شدن کامل هارد و از دست رفتن داده های آن خواهد شد. در این شرایط شاید کاربر به بازیابی فایل های از دست رفته نیاز داشته باشد. دلیل مهم دیگر عدم شناسایی هارد اکسترنال در تلویزیون، پشتیبانی نکردن تلویزیون از راه انداز اولیه هارد که همان MBR و GPT است، می باشد. در نهایت این که بسیاری از تلویزیون ها قادر به پشتیبانی کردن همزمان از چند پارتیشن نیستند یا این که نمی توانند از فرمت درایو هایی با سرعت بالا پشتیبانی کنند.

راه کار حل مشکل بالا نیامدن هارد اکسترنال در صورت سالم بودن آن

اولین راه کار در صورت عدم شناسایی هارد اکسترنال در تلویزیون، تغییر MBR هارد از حالت GPT به حالت basic است. چرا که در بسیاری از تلویزیون ها فرمت های GPT قابل اجرا نیست و تلویزیون از این فرمت هارد پشتیبانی نمی کند. در نتیجه با اتصال هارد به تلویزیون، داده های آن خوانده نمی شود. اما این کار ممکن است موجب از دست رفتن داده های هارد شود. برای جلوگیری از این اتفاق باید برای تغییر MBR هارد از یک نرم افزار استفاده کنید.

کار دیگری که می توانید انجام دهید در خصوص هارد هایی است که رمزگذاری شده اند. برخی هارد ها دارای کد هستند و قبل از اتصال آن ها به تلویزیون باید آن ها را Decode کرد تا بتوانند در تلویزیون داده ها را نمایش دهند. علاوه بر این ممکن است فرمت درایو ها بالا باشد. بنابراین برای رفع مشکل بالا نیامدن هارد اکسترنال بعد از اتصال به تلویزیون، بهتر است فرمت آن ها را کاهش دهید. اگر عدم خواندن هارد در تلویزیون به دلیل پر بودن حافظه آن باشد هم می توان با خالی کردن فضای آن، مشکل را برطرف کرد.

استفاده از نرم افزار برای رفع مشکل شناسایی نشدن هارد

اگر هارد بعد از اتصال به تلویزیون بالا نیاید و شناسایی نشود، می توان از یک سری نرم افزار هم جهت بالا آمدن هارد استفاده کرد. یکی از این نرم افزار ها، برنامه Fat32Formatter است. این برنامه البته در تلویزیون های هوشمند کاربرد دارد و با نصب آن تلویزیون می تواند از فرمت های بالای درایو ها در هارد اکسترنال پشتیبانی کند. نرم افزار های دیگر می توانند برای تغییر فرمت MBR هارد مورد استفاده قرار بگیرند و آن را از GPT به BASIC تغییر دهند. برای مثال نرم افزار Mini Tool Partition Wizard Professional می تواند در این زمینه کارامد باشد و به راحتی برای تغییر فرمت راه انداز اولیه هارد مورد استفاده قرار بگیرد.

دلایل شناسایی نشدن هارد در تلویزیون در صورت خرابی هارد

گاهی اوقات بالا نیامدن هارد اکسترنال بعد از اتصال به تلویزیون به دلیل خرابی این دستگاه است. در این مواقع مشکلات نرم افزاری یا سخت افزاری مختلف موجب شناسایی نشدن هارد در تلویزیون شده اند. از دست رفتن داده ها، فرمت شدن هارد، بروز مشکلات فنی و سخت افزاری در هارد مانند آسیب دیدن موتور یا هد هارد و مواردی از این دست می توانند موجب شوند هارد اکسترنال نه تنها در تلویزیون، بلکه در سایر دستگاه ها نیز خوانده نشود و بالا نیاید.

برای مثال در صورت آسیب دیدن موتور هارد و نچرخیدن آن، هد یا برد آن آسیب دیده و به همین دلیل هارد اصلا روشن نمی شود. از طرفی هم باید اتصالات هارد مانند کابل و سر USB آن بررسی شود. شاید کابل آن آسیب دیده باشد یا این که سر USB دچار مشکل شده باشد. تمام این موارد می توانند موجب عدم شناسایی هارد اکسترنال در تلویزیون مورد نظر شوند. عدم شناسایی هارد می تواند به دلیل از دست رفتن داده های آن به دلایل مختلف نرم افزاری و سخت افزاری نیز باشد.

راه کار رفع مشکل بالا نیامدن هارد در صورت خرابی آن چیست؟

 در این مواقع باید با مراجعه به یک مرکز تعمیرات تخصصی هارد، به صورت تخصصی هارد را بررسی و عیب یابی کرد و تعمیرات لازم را انجام داد. تعمیراتی مانند تعمیر موتور هارد یا تعمیر کردن هاردی که ضربه خورده از مواردی است که می توان به آن اشاره کرد. همچنین شاید نیاز به تعویض کابل یا USB آن باشد. البته ریکاوری داده ها نیز بخش مهمی در تعمیر هارد و رفع مشکل بالا نیامدن هارد اکسترنال بعد از اتصال به تلویزیون است. کارشناسان مجربی که در مرکز سخت افزار ایران حضور دارند، قادر به عیب یابی تخصصی و تعمیر انواع هارد های اکسترنال موجود در بازار هستند.

1/5 (3 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.