جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

آموزش بازیابی اطلاعات بعد از نصب ویندوز

برای بسیاری از کاربران پیش آمده که در هنگام نصب ویندوز ، اشتباه مراحل را جلو رفته و ویندوز را نصب می کنند. همین امر باعث می شود تا اطلاعات موجود در سیستم پاک شود. در این حالت نیاز به بازیابی اطلاعات خواهید داشت. اما این اطلاعات فقط مختص درایو C بوده و برای محتویات بقیه درایورها هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. برای اینکه با نحوه بازیابی اطلاعات بعد از نصب ویندوز آشنا شوید خوب است که بدانید هارد سیستم معمولا به صورت دو پارتیشن بوده که یکی از آنها مربوط به درایو C است و ویندوز بر روی ایی درایور نصب می شود.

برای نصب ویندوز باید اطلاعات درایور مورد نظر را یک بار فرمت کرد و در این هنگام است که اطلاعات مشتری یکبار فرمت و سپس با نصب یک ویندوز جدید به اصطلاح اوررایت می شود. اما هنگامی که این فرآیند به اشتباه انجام می گیرد ، ویندوز جدید روی پارتیشن یا همان درایور مورد نظر این کار ریخته نشده است و فقط اطلاعت فرمت یا همان MFT تغییر کرده است.

بازیابی اطلاعات بعد از نصب ویندوز

نحوه بازیابی اطلاعات بعد از نصب ویندوز

1. استفاده از نرم افزار مخصوص

یکی از راه کارهایی که می توان برای آموزش بازیابی اطلاعات بعد از نصب ویندوز به آن اشاره کرد ، استفاده از نرم افزارهای مخصوص این کار است اما خوب است بدانید که این نرم افزارها به چه صورت عمل می کنند.

روش کار نرم افزارهای مخصوص بازیابی اطلاعات بعد از نصب ویندوز به دو صورت زیر است:

این مقاله ی کاربردی را از دست ندهید : بازیابی فایل های از دست رفته

تحلیل اطلاعات با بهره گیری از ROOT

در صورت عدم اوررایت اطلاعات ، بقایای اطلاعات را می توان در فایل های قدیمی پیدا کرد حتی اگر برای پاک شدن آنها از گزینه هایی مانند Format یا Shift-delete استفاده شده باشد. این اطلاعات مانند دسته بندی روز اول خود از طریق ROOT قابل مشاهده هستند.

بازیابی اطلاعات بعد از نصب ویندوز

جستجوی فایل خام یا RAW

در این روش که برای نحوه بازیابی اطلاعات بعد از نصب ویندوز وجود دارد ، نرم افزار می تواند با تحلیل محتویات هارد و امضای هارد ، اطلاعات یا فایل های مورد نظر را بازیابی کند. امضای فایل الگوی رایجی است که آغاز و پایان فایل را مشخص می کند. تقریبا همه فایل ها حداقل یک امضای فایل دارند.

در این روش که برای آموزش بازیابی اطلاعات بعد از نصب ویندوز از طریق نرم افزار مخصوص ، توضیح داده شد. کاربر بعد از ریکاوری می تواند فایل های خود را بر اساس پسوند آنها مشاهده کند و نمی تواند فایل ها را مانند روش قبلی بر اساس تاریخ و نام گذاری شخصی ، مشاهده کند.

برخی از نرم افزارهای مخصوص بازیابی اطلاعات بعد از نصب ویندوز عبارتند از:

  • Aidfile Recovery Software
  • Auslogics File Recovery
  • Test Disk and photorec
  • Recuva
  • EaseUS Data Recovery Wizard
  • Steller Data Recovery

2. استفاده از ویژگی Recently Delete

یکی از روش های دیگری که می توان در آموزش بازیابی اطلاعات بعد از نصب ویندوز به آن اشاره کرد ، استفاده از ویژگی Recently Delete است. این ویژگی در ویندوز 10 وجود دارد که فایل های حذف شده را به مدت سی روز در یک پوشه ذخیره می کند. برای بازیابی اطلاعات از این طریق باید به صورت زیر عمل کرد:

  1. وارد سیستم شده و File Explore را باز کنید.
  2. حال بر روی عبارت This PC کلیک کرده و گزینه Recycle Bin را انتخاب کنید.
  3. در آخر روی عبارت Restore  کلیک کرده و منتظر بمانید تا اطلاعات شما باز گردانده شود.

این مقاله را از دست ندهید : بازیابی اطلاعات لپ تاپ

3. استفاده از ویژگی System Restore

از راهکارهای دیگری که می توان برای نحوه بازیابی اطلاعات بعد از نصب ویندوز به آن اشاره کرد ، استفاده از ویژگی System Restore است. این قابلیت در تمامی ویندوز های 7 ، 8 ، 10 ، 11 وجود دارد. با استفاده از این ویژگی سیستم می تواند به یک نقطه قبلی خود برود و از این طریق به بازیابی اطلاعات حذف شده شما کمک کند.

بازیابی اطلاعات بعد از نصب ویندوز
5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.