جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

بازیابی فایل های پاک شده از هارد اکسترنال

یکی از شایع ترین مشکلاتی که اغلب کاربران با آن مواجه می شوند، حذف داده ها و فرمت هارد اکسترنال می باشد. در این حالت اگر اطلاعات پاک شده برای کاربر لازم باشد نیاز است تا این اطلاعات بازیابی شوند. در صورتی که مشکل سخت افزاری در هارد به وجود آمده باشد باید برای بازیابی فایل های از دست رفته به مرکز تخصصی تعمیرات هارد مراجعه شود. در غیر این صورت می توان با استفاده از روش های مختلف نسبت به بازیابی فایل های پاک شده از هارد اکسترنال اقدام کرد.

به منظور آشنایی با این روش ها، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

بازیابی فایل های پاک شده از هارد اکسترنال

 آیا می توان فایل های پاک شده هارد اکسترنال را بازیابی کرد؟

زمانی که کاربران با پاک شدن اطلاعات موجود در هارد اکسترنال مواجه می شوند، تنها سؤالی که به ذهن آنها می رسد این است که آیا می توان این اطلاعات فرمت شده را بازیابی نمود؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که امکان بازیابی فایل های پاک شده از هارد اکسترنال به نوع فرمت آن بستگی دارد. به این صورت که اگر این اطلاعات به صورت Full Format حذف شده باشند احتمال این که بتوان آنها را بازیابی کرد، بسیار سخت است. البته این بدان معنا نیست که قطعاً نمی توان آنها را برگرداند. در این موارد توصیه می شود حتماً از کارشناسان فعال در حوزه ریکاوری اطلاعات هارد اکسترنال کمک بگیرید.

اما اگر فرمت هارد اکسترنال به صورت Quick Format باشد به دلیل از بین نرفتن اطلاعات موجود در درایو، می توان از برنامه های قدرتمندی استفاده نموده و این فایل ها را ریکاوری کرد. البته در این شرایط نیز ریکاروری فایل های پاک شده از هارد اکسترنال به شرطی امکان‌ پذیر خواهد بود که اطلاعات جدید در این هارد ذخیره نشده باشد.

روش های بازیابی اطلاعات فرمت شده هارد اکسترنال

به منظور بازیابی اطلاعات هارد فرمت شده می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. از جمله این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ریکاوری فایل های پاک شده هارد اکسترنال بدون نرم افزار

در صورتی که فایل های موجود در هارد اکسترنال را به صورت غیر عمد حذف کرده باشید می توانید بدون نیاز به استفاده از نرم افزار خاصی، آنها را بازیابی نمایید. شما می توانید به راحتی از این روش برای بازیابی فایل های پاک شده از هارد اکسترنال در سیستم ویندوز استفاده کنید. اگر ویندوز مورد استفاده از نوع قدیمی باشد می توانید وارد بخش System Restore شده و با طی کردن مسیر

Start AllPrograms \Accessories \System Tools

اطلاعات پاک شده از هارد اکسترنال را بازیابی نموده و در صورت نیاز، آنها را ذخیره کنید.

در صورتی که کاربر سیستم ویندوزهای جدید هستید به منظور بازیابی فایل های پاک شده از هارد اکسترنال باید مسیر متفاوتی را برای برگرداندن فایل های هارد فرمت شده طی نمایید. در این ویندوزها به دلیل پشتیبانی از قابلیت Previous Version باید مسیر

 Control Panel\ System and Security\ System\ System protection\ protection setting\ Configure 

طی گردد تا اطلاعات پاک شده به صورت کامل بازیابی شوند.

بازیابی فایل های پاک شده از هارد اکسترنال با نرم افزار

از روش های دیگر برای بازیابی فایل های پاک شده از هارد اکسترنال، استفاده از نرم افزار ریکاوری می باشد. با توجه به نیاز کاربران، امروزه نرم افزارهای مختلفی برای ریکاوری این اطلاعات وجود دارد. توصیه می شود بازیابی اطلاعات را به کارشناس بسپارید.

از جمله نرم افزارهای مورد استفاده در این کار می توان موارد زیر را نام برد:

بازیابی هارد اکسترنال با نرم افزار Get Data Back Simple

یکی از کارآمدترین نرم افزارهای موجود برای ریکاوری هارد فرمت شده، نرم افزار Get Data Back Simple است. این نرم افزار دارای قدرت بالایی بوده و با سرعت زیادی قادر به برگرداندن فایل های پاک شده است. این نرم افزار بازیابی فایل های پاک شده از هارد اکسترنال، قابلیت استفاده آسانی داشته و حتی قادر به بازیابی پارتیشن های پاک شده نیز می باشد.

 

بازیابی هارد اکسترنال با نرم افزار Active File Recovery

در صورتی که هارد اکسترنال فرمت شده باشد و بخشی یا کل اطلاعات موجود در آن پاک شده باشد می توانید از نرم افزار Active File Recovery برای بازیابی فایل های پاک شده از هارد اکسترنال استفاده کنید. علاوه بر آن، این نرم افزار به صورتی طراحی شده است که قادر است بر روی هاردهای ویروسی و خراب نیز عمل کرده و اطلاعات مورد نیاز شما را بازیابی نماید. قابلیت پشتیبانی از فلش دیسک، از دیگر ویژگی های این محصول به شمار می آید.

بازیابی هارد اکسترنال با نرم افزار EaseUS Data Recovery Wizard

یکی از نرم افزارهای تخصصی و مفید برای ریکاوری هارد فرمت شده، نرم افزار EaseUS Data Recovery Wizard است. این نرم افزار به صورت رایگان ارائه می شود و دارای کاربری آسانی است. با نصب این نرم افزار می توانید درایو usb، هارد و کارت حافظه دستگاه را مورد پوشش قرار داده و در صورت نیاز، آنها را بازیابی نمایید. این نرم افزار بازیابی فایل های پاک شده از هارد اکسترنال به شما امکان می دهد تا بتوانید با استفاده از گزینه های Quick Scan یا همان ریکاوری سریع و Deep Scan یا بازیابی عمیق، اطلاعات پاک شده را آنالیز کرده و آنها را بازیابی کنید.

ریکاوری هارد اکسترنال با نرم افزار iCare Format Recovery Software

iCare Format Recovery Software را می توان به عنوان یکی از نرم افزارهای سریع و قوی برای بازیابی فایل های پاک شده از هارد اکسترنال معرفی کرد. در طراحی این نرم افزارها، موتورهای قدرتمندی برای آن در نظر گرفته شده است که باعث می شود کاربران بتوانند در مدت زمان کم، اطلاعات پاک شده را در هارد پیدا کرده و آنها را بازگردانند. البته این در حالتی امکان پذیر است که پس از پاک شدن اطلاعات، داده های جدید بر روی آن کپی نکرده باشید.

بازیابی هارد اکسترنال با نرم افزار MiniTool Power Data Recovery

در صورتی که نیاز به بازیابی فایل های پاک شده از هارد اکسترنال با نرم افزار ریکاوری داشته باشید می توانید از MiniTool Power Data Recovery استفاده نمایید. از این نرم افزار به راحتی می توانید جهت برگرداندن اطلاعات پاک شده استفاده کنید. در ضمن امکان بازیابی اطلاعات تعمیر شده و خراب هارد نیز با استفاده از این محصول وجود دارد.

ریکاوری هارد اکسترنال با نرم افزار Wise Data Recovery

گزینه دیگر برای ریکاوری فایل های پاک شده از هارد اکسترنال با استفاده از نرم افزار، استفاده از قابلیت های نرم افزار Wise Data Recovery است. در صورتی که هارد اکسترنال شما فرمت شده باشد و اطلاعاتی جدید در آن کپی نکرده باشید می توانید از این نرم افزار استفاده کنید. این محصول به راحتی قابل نصب و راه اندازی بوده و می توانید با استفاده از آن به سرعت به فایل های پاک شده دسترسی داشته باشید.

2.3/5 (6 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.