جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

PCB هارد چیست و چه نشانه هایی حاکی از خرابی آن است؟

زمانی که هارد دچار مشکل می شود با نشانه های مختلفی خرابی خود را نشان می دهد. مشکلات مختلف هارد دیسک را می توان با دنبال کردن نشانه های خرابی آن تشخیص داد. هر هارد از بخش های مهم و مختلف داخلی تشکیل شده که هر یک ممکن است دچار مشکل شده و خرابی را در هارد سبب شود. در نتیجه ممکن است به تعمیر هارد یا ریکاوری فایل های پاک شده روی آن نیاز باشد. در مراکز تعمیراتی، هارد ها به دقت عیب یابی شده و مشکلات مختلف نرم افزاری یا سخت افزاری آن شناسایی می شوند.

در میان قطعات مختلف یک هارد یکی از مهم ترین قطعات PCB هارد است. این قطعه حساس و مهم می تواند در صورت خرابی مشکلاتی را در عملکرد هارد ایجاد کند. زمانی که پی سی بی هارد خراب می شود، عملکرد هارد دچار مشکل شده و با نشانه هایی می توان خرابی PCB در هارد را تشخیص داد. در این جا می خواهیم ابتدا ببینیم که پی سی بی چیست و چه نقشی در هارددیسک دارد و در ادامه نیز رایج ترین نشانه های خرابی PCB هارد را بررسی کنیم.

PCB هارد

PCB هارد چیست؟

به پی سی بی در هارد اصطلاحا صفحه مدار چاپی نیز گفته می شود. این قطعه در عملکرد هارد نقش بسیار مهمی دارد. از این رو زمانی که پی سی بی دچار مشکل می شود عملکرد هارد دیسک به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد. PCB هارد در واقع برد هارد درایو است که عملکرد عادی هارد در گرو سلامت آن است. این برد کنترل در بخش پشتی هارد قرار گرفته است.

پی سی بی در هارد چه نقشی دارد؟

همان طور که گفته شد این قطعه در واقع برد کنترل هارد دیسک است. از این رو نقش اصلی آن کنترل جریان برق است. زمانی که هارد دیسک مورد نظر در حال کار کردن است، این قطعه در مسیر عبور جریان برق قرار می گیرد تا برق ورودی و مورد نیاز هارد ابتدا وارد آن شود. سپس این برد کنترلر جریان برق عبوری را کنترل کرده و آن را وارد سایر بخش های هارد می کند. علاوه بر این عملکرد موتور اسپیندل در سیلندر هارد به دنبال کار این قطعه است و در نتیجه آن هد هارد شروع به حرکت می کند. نقش دیگری که PCB هارد در هارد دیسک دارد، انتقال دستورات خواندن و نوشتن اطلاعات به هارد دیسک مورد نظر است. همان طور که متوجه شدید، پی سی بی هارد در هارد دیسک نقش بسیار مهمی دارد.

دلایل خرابی پی سی بی در هارد دیسک

خرابی PCB هارد می تواند به دلایل مختلفی باشد. از مهم ترین این دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرسوده شدن و استهلاک قطعه در اثر استفاده دراز مدت از هارد
 • افزایش دما و حرارت هارد می تواند به این قطعه آسیب برساند
 • آب خوردگی هارد دیسک
 • نوسانات جریان برق
 • عدم رعایت تقدم اتصال کابل دیتا و کابل پاور به هارد

این دلایل می تواند موجب خرابی پی سی بی هارد و به دنبال آن خرابی و سوختن خود هارد شوند. البته هر یک از این عوامل آسیب رسان ممکن است علاوه بر PCB هارد به سایر قطعات حساس داخلی از جمله هد هارد یا رام آن نیز آسیب برساند و به تعمیر سایر قطعات از جمله تعمیر هد هارد یا موتور آن نیز نیاز باشد. در مواردی ممکن است دیگر هارد قابل تعمیر نباشد و نیاز به تعویض هارد سوخته وجود داشته باشد.

هفت مورد از نشانه های رایج خرابی PCB هارد چیست؟

زمانی که پی سی بی هارد دچار مشکل می شود، برخی نشانه ها از خرابی این قطعه حکایت می کنند. این نشانه ها به تعمیرکار هارد کمک می کند تا خرابی قطعه را تشخیص داده و سریع تر و دقیق تر آن را برطرف کنند. رایج ترین نشانه های خرابی PCB هارد شامل موارد زیر می شود:

 • هارد دیسک بوی سوختگی می دهد
 • داغ شدن شدید هارد دیسک
 • کند شدن هارد
 • کند شدن لپ تاپ
 • شنیده شدن صدا های نا به هنجار در هارد یا شنیده نشدن هیچ صدایی از آن
 • عدم شناسایی هارد دیسک
 • هارد از کار می افتد

بوی سوختگی هارد دیسک

یکی از رایج ترین نشانه های خرابی PCB هارد زمانی است که هارد بوی سوختگی می دهد. این حالت خصوصا زمانی که هارد در حال کار کردن است می تواند نشانه خرابی یا حتی سوختن پی سی بی هارد مورد نظر باشد. البته این بوی سوختگی می تواند به دلایل دیگری نیز باشد، اما از آن جایی که افزایش دما و حرارت بیش از حد هارد یکی از عوامل مهم آسیب رسان پی سی بی است، احتمال زیاد این بوی سوختگی می تواند به دلیل آسیبی باشد که به پی سی بی وارد شده است.

pcb هارد

داغ کردن بیش از حد هارد دیسک

در حالت عادی وقتی هارد دیسک مدتی کار کند دمای آن بالا می رود. تا یک درجه دمای معمول این گرما طبیعی است. اما زمانی که هارد بیش از حد نرمال همیشگی داغ می شود، خصوصا اگر مدت زمان زیادی از کار کردن آن نمی گذرد اما دمای آن بیش از حد افزایش یافته است، به احتمال زیاد PCB هارد دچار مشکل شده و آسیب دیده است.

کند شدن هارد

اگر هارد دیرتر از زمان معمول بالا می آید و عملکرد آن کند شده است اما هیچ گونه پیغام و اروری نیز مشاهده نمی شود، این احتمال وجود دارد که مشکل کندی هارد ناشی از خرابی و آسیب PCB هارد باشد. در اکثر موارد در این حالت خود هارد مشکلی ندارد و تنها پی سی بی آن دچار مشکل شده است.

شنیده شدن صدا های غیر طبیعی از هارد

نشانه دیگری که می تواند در خصوص خرابی و بروز مشکل در پی سی بی هارد به ما هشدار دهد، شنیده شدن برخی صدا های نا معمول در هارد است. زمانی که هارد به صورت غیر عادی صدا می دهد و صدا های عجیبی مانند صدای کلیک کلیک کردن از هارد شنیده می شود، احتمال خرابی پی سی بی وجود دارد. از طرفی اگر هیچ صدا و تحرکی نیز در هارد شنیده نشود، گویی اصلا هارد کار نمی کند، این هم می تواند نشانه خرابی های سخت افزاری هارد باشد و این احتمال وجود دارد که PCB هارد دچار مشکل شده باشد.

کند شدن لپ تاپ با کامپیوتر

اگر اخیرا سیستم شما کند شده و با تاخیر بالا می آید، خصوصا اگر نوسانات زیادی در جریان برق وجود داشته است، این احتمال قوی وجود دارد که به دنبال این نوسانات در جریان برق به PCB هارد سیستم آسیب رسیده باشد و به همین دلیل لپ تاپ یا کامپیوتر مورد نظر کند عمل کنند.

عدم شناسایی هارد دیسک در سیستم

این مورد خصوصا در مورد هارد دیسک های اینترنال اهمیت می یابد. در حالت معمول بایوس سیستم هارد را شناسایی می کند تا به این ترتیب لپ تاپ یا کامپیوتر مورد نظر بوت شده و بالا بیاید. زمانی که بایوس قادر به شناسایی هارد نیست، این احتمال وجود دارد که PCB هارد دچار مشکل شده باشد.

از کار افتادن کامل هارد

در نهایت آخرین نشانه خرابی پی سی بی هارد، از کار افتادن و عمل نکردن هارد است. در این حالت هارد هیچ عملکردی ندارد و هیچ گونه تحرک و لرزشی هم در آن مشاهده نمی شود. امکان ذخیره اطلاعات روی آن وجود ندارد و به داده های ذخیره شده نیز نمی توان دسترسی پیدا کرد. این موارد معمولا به این دلیل است که به دنبال خرابی و آسیب PCB هارد برق کافی در هارد جریان ندارد و به همین دلیل نیز هارد دیسک مورد نظر هیچ واکنشی از خود نشان نمی دهد و گویا کلا از کار افتاده است.

آیا خرابی پی سی بی به معنی پاک شدن داده های روی هارد است؟

نکته مهمی که بعد از خرابی PCB هارد مطرح می شود این است که آیا اگر این قطعه بسیار مهم در هارد دچار مشکل شود، الزاما داده های روی هارد نیز از بین می روند و پاک خواهند شد؟ در پاسخ باید گفت که عملکرد پی سی بی هارد جدای از ذخیره سازی داده ها است. اطلاعات ذخیره شده روی هارد در بخش جداگانه ای به نام HDD ذخیره می شوند. به همین دلیل شانس این که با خرابی پی سی بی در هارد دیسک مورد نظر داده ها قابل بازیابی نباشند بسیار کم است.

پی سی بی هارد

تعمیر و تعویض پی سی بی در هارد

 خوشبختانه زمانی که این قطعه در هارد دچار مشکل می شود، در صورت مراجعه به موقع جهت عیبی یابی و رفع مشکل می توان PCB هارد مورد نظر را تعمیر یا در صورت نیاز تعویض کرد. البته اهمیت مراجعه به یک مرکز تعمیرات هارد معتبر در این خصوص مطرح می شود تا با تعمیر و در صورت نیاز تعویض به موقع PCB در هارد، مشکلات آن را برطرف کند و در صورت نیاز نیز کار بازیابی اطلاعات هارد دیسک معیوب را انجام دهند. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز بازیابی اطلاعات و تعمیراتی متخصص در زمینه انواع تعمیرات هارد اینترنال و اکسترنال است و می تواند تمامی مشکلات هارد را در سریع ترین زمان ممکن تشخیص داده و برطرف کند.

Rate this post
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.