جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

چگونه می توان اطلاعات یک هارد دیسک خیس شده را بازیابی کرد؟

بازیابی اطلاعات هارد خیس شده، اقدامی است که اگر به موقع و به شکل درست و اصولی انجام شود، می توان به نتایج آن امیدوار بود. آبخوردگی هارد، هم موجب از بین رفتن اطلاعات می شود و  هم به قطعات داخلی آن آسیب می رساند.

جدا از این که هارد خیس قابل ترمیم است یا نه، باید دید که آیا می توان اطلاعات و محتوای پاک شده این قطعه را بازیابی کرد یا امکان انجام دادن چنین کاری وجود ندارد. در ادامه مقاله، نکات کاربردی را در خصوص بازیابی اطلاعات هارد خیس شده ارائه می دهیم. اگر با چنین مشکلی مواجه شدید، می توانید برای بررسی و ریکاوری هارد خیس شده، از متخصصین بازیابی اطلاعات در مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

بازیابی اطلاعات هارد خیس شده

آیا امکان بازیابی اطلاعات هارد خیس شده وجود دارد؟

برای پاسخ دادن به این سوال، باید هارد توسط تکنسین های مجرب حوزه ریکاوری، بررسی و عیب یابی شود. نکته بسیار مهمی که در این زمینه وجود دارد، این است که به هیچ عنوان نباید هارد خیس شده را خشک کنید.

متاسفانه بسیاری از کاربران پس از آبخوردگی هارد، سعی در خشک کردن آن با سشوار و تجهیزات این چنینی دارند. این در حالی است که این کار، شانس تعمیر و بازیابی اطلاعات هارد خیس شده را به شدت کاهش خواهد داد. حتی بسیاری توصیه می کنند که هارد خیس شده را داخل دستمال و کیسه های پلاستیکی بگذارید و  تمام هوای داخل آن را بگیرید.

پس از آن به اولین مرکز مجاز و معتبر تعمیرات هارد مراجعه کنید تا این قطعه توسط تعمیرکاران دوره دیده و مجرب، عیب یابی و ترمیم شود. همکاران ما در مرکز بازیابی اطلاعات، پس از تعمیر هارد دیسک خیس شده، با استفاده از دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته ای همچون pc3000، اقدام به ریکاوری اطلاعات آن می کنند.

آیا امکان تعمیر هارد خیس شده وجود دارد؟

پیش از بازیابی اطلاعات هارد خیس شده، باید این قطعه و اجزای آسیب دیده آن را ترمیم کرد. بدین منظور، باید برآورد شود که میزان آسیب دیدگی قطعات داخلی هارد، چقدر است. اگر برد دچار اتصالی شده باشد، می توان این بخش را تعویض کرده و از این طریق، هارد دیسک را ترمیم نمود.

در صورت خرابی هد، نیاز به جراحی هارد است. دقت کنید که خشک کردن هارد و وصل کردن آن به سیستم، اصلا کار درستی نیست و شانس تعمیر و ریکاوری این قطعه را کاهش می دهد.

خرابی های ناشی از خیس شدن هارد

چنانچه هارد در آب فرو رفته و خیس شود، قطعات داخلی آن به شدت آسیب خواهند دید. یکی از خرابی های مهم ناشی از خیس شدن هارد دیسک، سوختن برد است. البته در این شرایط، امکان سوختن ROM  هم وجود دارد.

پاک شدن اطلاعات، مسئله مهم دیگری است که بعضا پس از آبخوردگی هارد ایجاد می شود. در چنین شرایطی باید هرچه زودتر اقدام به بازیابی اطلاعات هارد خیس شده کنید تا دست کم، بخشی از محتوای آن را مجددا در اختیار داشته باشید. البته همیشه نمی توان به ریکاوری هارد خیس شده امیدوار بود؛ لذا بهتر است تا حد امکان، از آبخوردگی این قطعه جلوگیری نمایید.

Rate this post
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.