جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

بهترین پردازنده به شرکت اینتل تعلق دارد یا به شرکت AMD؟

اینتل و AMD دو مورد از بهترین پردازنده های موجود در دنیا هستند که در اکثر کامپیوترها و لپ تاپ های ویندوزی از آنها استفاده می شود. تا چند سال قبل، شرکت اینتل به تنهایی به عنوان یکی از قوی ترین و بهترین پردازنده ها در دنیا شناخته می شد. اما در چند سال گذشته، پردازنده AMD نیز توانست به خوبی در بازار پردازنده های پر قدرت خودی نشان دهد و به عنوان یکی از بهترین ها در دنیا در نظر گرفته شود.  همین موضوع هم مقایسه پردازنده اینتل و AMD را دشوارتر کرده است.

از این رو در حال حاضر، رقابت اصلی در دنیا بین پردازنده های اینتل و AMD است. حتی در برخی بازه های زمانی پردازنده های AMD را به عنوان یکی از برترین های جهان نیز در نظر گرفته اند. از این رو برای بسیاری سوال این است که پردازنده اینتل را انتخاب کنند یا AMD؟! در اینجا می خواهیم به بررسی بهترین پردازنده موجود بپردازیم و با مقایسه پردازنده اینتل و AMD، ببینیم آیا باید اینتل را انتخاب کنیم یا پردازندهAMD را؟

مقایسه پردازنده اینتل و AMD

پردازنده ها چه نقشی در لپ تاپ یا کامپیوتر دارند؟

پیش از مقایسه پردازنده AMD و اینتل، بهتر است نقش این قطعه در عملکرد سیستم های کامپیوتری را تشریح کنیم. پردازنده ها در نقش مغز سیستم ظاهر می شوند و کنترل تمام امور را به عهده دارند. قدرت آنها تعیین کننده سرعت سیستم در اجرای دستورات، باز کردن و اجرا کردن برنامه های مختلف و مواردی از این دست است.

با وجود این پردازنده های کوچک اما بسیار قوی، سیستم ها قدرت پردازش بسیار بالایی پیدا کرده اند و می توانند در کسری از ثانیه، پردازش های بسیار زیادی را انجام دهند. از این رو آنها باید کارایی بالایی داشته باشند و هر چه قدرت شان بالاتر باشد، سرعت سیستم و قابلیت پردازش آن نیز بیشتر خواهد بود. به همین دلیل برای کاربران انتخاب بهترین پردازنده بین اینتل و AMD از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین دلیل به مقایسه پردازنده اینتل و AMD می پردازیم.

مقایسه پردازنده اینتل و AMD در چند سال گذشته

برای مقایسه بین این دو پردازنده، باید چند سالی را در تاریخچه این دو شرکت به عقب برویم. در سال های قبل پردازنده های برند اینتل به عنوان بهترین چیپست ها در نظر گرفته می شدند و برندهای دیگری همچون AMD حتی به اینتل نزدیک هم نبودند. اما در سال 2003 بالاخره AMD موفق به درخشش در برابر اینتل شد و توانست در رقابت با این غول فناوری موفق شود. از اینجا به بعد، مقایسه پردازنده اینتل و AMD کمی دشوارتر شد.

در این زمان، اولین تراشه x86-64 AMD معرفی شد. در این بازه زمانی AMD حتی توانست جایگاه اینتل را هم بگیرد؛ چرا که نه تنها اولین طراحی 64 بیتی را ارائه داد، بلکه به نسبت اینتل بسیار مقرون به صرفه تر نیز بود. با این حال این موفقیت همیشگی نبود و اگر بخواهیم در سال های بعد رقابت بین اینتل و AMD را دنبال کنیم، اینتل همیشه چند پله از AMD جلوتر بوده است. این روند ادامه داشت تا این که AMD از نسل جدید پردازنده های رایزن خود رونمایی کرد. همین امر، رقابت بین اینتل و AMD را بیشتر کرد تا این که دنیای فناوری به نقطه ای رسید که باید بین اینتل یا AMD یکی را انتخاب می کرد؛ چرا که هر دو پردازنده های بی نظیری را ارائه می دادند.

بیشتر بخوانید: رفع مشکل قفل شدن موتور اسپیندل هارد دیسک

رقابت کنونی بین اینتل و AMD به چه صورت است؟

همانطور که گفته شد، با رونمایی AMD از نسل جدید پردازنده های رایزن، این شرکت در موقعیتی بی نظیر قرار گرفت و شرکت اینتل را به چالش سختی کشاند. به نحوی که انتخاب بین بهترین پردازنده های هر دو برند دشوار شد. با این حال اما هنوز هم در بسیاری از موارد، پردازنده های اینتل با توجه به سابقه طولانی که در زمینه طراحی پردازنده دارند، موفقیت های زیادی در این زمینه کسب کرده اند.

برند AMD نیز دائما با بهره بردن از فناوری های روز در حال عرضه پردازنده هایی بسیار کارآمد و قدرت مند هستند. در نتیجه برای مقایسه پردازنده اینتل و AMD باید بر اساس معیار های انتخاب بهترین پردازنده و نیازی که کاربران دارند، بهترین گزینه را انتخاب کرد.

تفاوت های بین پردازنده های اینتل و AMD

از نظر تعداد و تنوع در پردازنده ها، برند اینتل پیشرو است و AMD نمی تواند در این بخش به پای اینتل برسد. با این حال می توان در این برند نیز پردازنده های رده بالا، میان رده و پایین رده را تهیه کرد. پردازنده های اینتل اما تنوع بسیار بالاتری در هر سه رده دارند و تعداد پردازنده های تولید شده توسط این شرکت بسیار زیاد است. نکته دیگر این که از نظر قیمت، برند AMD قیمت های متنوع و مناسب تری را در هر رده ارائه می دهد.

از نظر مقایسه قیمت بین پردازنده ها، پردازنده های اینتل قیمت بالاتری در مقایسه با پردازنده های AMD دارند. نکته دیگر در مقایسه پردازنده اینتل و AMD، تفاوت این دو در تولید پردازنده های گرافیکی است. در این زمینه می توان به مزیت های بیشتر AMD در مقایسه با اینتل اشاره کرد. این شرکت با خرید شرکت ATI به یکی از موفق ترین ها در بازار تولید کارت گرافیک تبدیل شد.

اینتل یا AMD کدام پردازنده بهتر است؟

معیار های انتخاب بهترین پردازنده بین اینتل و AMD

برای این که بفهمیم اینتل یا AMD می تواند انتخاب بهتری باشد، به مقایسه ای کامل و همه جانبه بین این دو پردازنده نیاز است. برای مقایسه پردازنده ها باید معیارهایی از جمله سرعت کلاک، تعداد هسته ها، حافظه کش انواع پردازنده هایی که توسط هر برند تولید می شوند را باهم مقایسه کرد.

این موارد، معیارهای مهمی هستند که باید در زمان انتخاب پردازنده به آنها توجه کرد. از طرفی نیز باید دید پردازنده برای چه کاری استفاده می شود و به چه تعداد هسته، اورکلاک و مواردی از این دست احتیاج است.

مقایسه سرعت کلاک در پردازنده های اینتل و AMD

سرعت کلاک در واقع به تعداد دستورهایی که یک پردازنده در ثانیه اجرا می کند اشاره دارد. سرعت کلاک پردازنده ها را با هرتز نشان می دهند و برای هر پردازنده، این سرعت شامل یک سرعت پایه و یک سرعت توربو یا اورکلاک می شود. سرعت پایه در واقع سرعتی است که پردازنده برای کارهای معمولی از آن استفاده می کند.

همین سرعت پایه نیز به تنهایی می تواند بسیاری از کارها را پوشش دهد. در مقابل آن سرعت توربو از حداکثر توان پردازنده استفاده می کند. در مقایسه پردازنده اینتل و AMD باید سرعت کلاک هر یک از این پردازنده ها را با هم مقایسه کرد و دید کدام گزینه ها قابلیت اورکلاکینگ را دارند و توانایی این ویژگی در هر مدل چقدر است.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب هارد هیبریدی

تعداد هسته های هر پردازنده

یکی دیگر از گزینه های مهم در مقایسه پردازنده اینتل و AMD، توجه به تعداد هسته هاست. زمانی که می گویند برای مثال یک پردازنده سه هسته ای است، یعنی در این پردازنده سه هسته وجود دارد که هر یک از این هسته ها یک واحد پردازش مستقل بوده و یک TASK مستقل را انجام می دهد. پردازنده ها با تعداد هسته های متفاوتی عرضه می شوند. در این خصوص هم برند اینتل و هم AMD توانسته اند پردازنده هایی با تعداد هسته های 2 تا حداکثر 64 را عرضه کنند.

قطعا هر چه تعداد هسته ها بالاتر باشد، قدرت پردازنده نیز بیشتر می شود. برای خرید اینتل یا AMD بهتر است با توجه به کارایی مد نظر و سیستمی که از آن استفاده می کنید، پردازنده ای مناسب را انتخاب نمایید. در زمینه تعداد هسته ها تا قبل از رونمایی AMD از معماری ZEN در تراشه های خود، حتی پردازنده های پایین رده اینتل نیز به نسبت پردازنده هایی با تعداد هسته بالاتر AMD موفق تر عمل می کردند.

اینتل یا AMD کدام پردازنده بهتر است؟

در این مطلب، به برخی از مشخصات و قابلیت های هر یک از این پردازنده ها اشاره کردیم. در مقایسه بین پردازنده های اینتل و AMD به راحتی می توان به برتری های نسبی هر یک در یک زمینه به خصوص پی برد. در نتیجه برای انتخاب بین اینتل یا AMD و انتخاب بهترین پردازنده باید دید به عنوان یک کاربر چه توقعی از پردازنده مد نظر خود دارید.

رقابت تنگاتنگ بین این دو پردازنده همچنان ادامه دارد و هر کدام در حال ارائه یک ویژگی جذاب و جدید برای غافلگیر کردن مشتریان خود هستند. بنابراین بهتر است با در نظر داشتن معیار هایی که برای انتخاب سیستم خود دارید و با کمک گرفتن از مقایسه پردازنده اینتل و AMD، مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.

3/5 (2 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.