جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

هارد از چه قسمت هایی تشکیل شده است ؟

قطعا در مقالات متعددی خوانده‌اید که هارد دیسک یک قطعه الکترومکانیکی است یعنی قطعات داخلی آن حرکت می‌کنند اما شاید دوست داشته باشید بیشتر با اجزای هارد دیسک و عملکرد هر یک از آنها آشنا شوید. بنابراین شما را دعوت می‌کنیم تا ادامه این مطلب را دنبال کنید تا بیشتر با اجزای تشکیل دهنده هارد دیسک آشنا شوید.

هارد از چه قسمت هایی تشیل شده

اجزای اصلی هارد دیسک در یک نگاه

به طور کلی هارد دیسک از دو بخش اصلی تشکیل شده است که یکی از قسمت‌های آن برد الکترونیکی می‌باشد که به آن Logic Board گفته می‌شود و قسمت دیگر آن که مکانیکی است که Hard Drive Assembly نام دارد و بیشتر مخفف آن را یعنی HDA را به کار می‌برند. از آن جایی که هارد دیسک‌ها، ساختار مکانیکی دارند نباید هیچ گردو غباری بر روی قسمت گردان آن‌ها بنشیند چرا که هارد دیسک‌ها با سرعت 5400 یا 7200 دور در دقیقه می‌چرخند. بنابراین نشستن گرد و غبار بر روی قسمت گردان آن‌ها موجب وارد شدن آسیب فیزیکی به آن‌ها می‌شود. جالب است بدانید که هارد دیسک‌ها داخل محفظه‌ای کاملا استریلیزه، اسمبل می‌شوند بنابراین تعمیرات هارد باید توسط مرکز بازیابی اطلاعات که دارای بخش‌های مجزا و استریلیزه شده می‌باشد انجام شود.

معرفی اجزای داخلی هارد

کانکتور برق و کانکتور دیتا

 هارد دیسک‌ها دارای دو گروه پین اصلی هستند که گروه اول شامل پین‌های برق و گروه دوم شامل پین‌های انتقال دیتا می‌باشند. در واقع پین‌های برق و دیتا از اصلی‌ترین اجزا هارد دیسک به شمار می‌روند. پین‌های برق، 15 تایی هستند و پین‌های دیتا 7 تایی هستند به گونه‌ای که دو تا از 7 پین دیتا برای ارسال دیتا و دو تا پین دیگر برای دریافت دیتا استفاده می‌شوند. از 15 پین برق نیز برای تامین سه ولتاژ 3.5، 5 و 12 ولت استفاده می‌شود.

کانکتور برق و کانکتور دیتا هارد

کنترلر هارد دیسک

اگر تا کنون روی هارد دیسک را دیده باشید قطعا چشمتان به چند آی سی و چیپست خورده است. یکی از بزرگترین آی سی‌ها روی برد الکترونیکی هارد، کنترلر هارد دیسک است. درواقع کنترلر هارد دیسک، مغز مدار می‌باشد و  مدیریت تمامی دستورات بین هارد و مادربرد را به عهده دارد و عملکردی مشابه CPU دارد.

کنترلر هارد دیسک

حافظه کش هارد

در کنار کنترلر هارد دیسک بر روی برد الکترونیکی هارد، یک چیپ مستطیل شکل وجود دارد که درواقع همان حافظه رم می‌باشد اما به عنوان حافظه کش استفاده می‌شود. البته به آن بافر هارد نیز گفته می‌شود. بخشی از اطلاعات که توسط کاربر بر روی هارد نوشته می‌شود وارد حافظه بافر شده و سپس به پردازنده فرستاده می‌شود تا مورد پردازش قرار بگیرد. با این وجود یکی دیگر از اجزا هارد دیسک ، حافظه کش هارد یا همان بافر است که در پردازش اطلاعات نقش ویژه‌ و مهمی دارد.

آی سی رام هارد

تفاوت بین حافظه رام و رم این است که حافظه رام اطلاعات خودش را به صورت بلند مدت نگه می‌دارد اما حافظه رم با قطع جریان برق اطلاعاتش را از دست می‌دهد. بنابراین حافظه رام یک آی سی قابل برنامه‌ریزی شده می‌باشد. در برخی از هاردها حافظه رام به صورت 8 پین جداگانه مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در برخی دیگر از هاردها حافظه رام درون خود کنترلر جاساز شده است. فریمور هارد داخل حافظه رام ذخیره می‌شود. منظور از فریمور مجموعه‌ای از اطلاعات شامل: سریال هارد، مدل هارد و … می‌باشد که برای ذخیره اطلاعات درون حافظه رام قرار گرفته است.

آی سی رام هارد

آی سی درایور موتور هارد

یکی دیگر از مهم‌ترین اجزای هارد دیسک ، موتور هارد است. در واقع هارد دیسک دارای یک موتور حرفه‌ای است که دیسک گردان هارد را می‌چرخاند. از آن جایی که چرخاندن دیسک گردان هارد دیسک انرژی زیادی می‌خواهد در کنار اکثر موتورهای هارد دیسک، یک آی سی راه‌انداز یا درایور قرار گرفته است. درایور موتور هارد، نقش یک تقویت کننده را برعهده دارد به گونه‌ای که سیگنال را از هارد گرفته و همان سیگنال را با جریان بیشتری به موتور ارسال می‌کند. با این وجود موتور هارد با قدرت بالایی می‌تواند دیسک گردان را حدود 7200 بار در دقیقه بچرخاند.

آی سی درایور موتور هارد

پلاتر (Platter) هارد

همانطور که اشاره کردیم هر هارد دیسکی دارای یک دیسک گردان است البته برخی از هارد دیسک‌ها دارای چندین دیسک گردان هستند. در کل به دیسک گردان هارد پلاتر گفته می‌شود. هر چه تعداد دیسک‌های گردان هارد یا همان پلاترهای هارد بیشتر باشد، ظرفیت هارد نیز بیشتر است.

پلاتر (Platter) هارد

موتور Spindle هارد

دیسک‌های گردان هارد به وسیله موتور Spindle می‌چرخند. سرعت موتور Spindle در هر هارد دیسکی متفاوت است. برخی از هارد دیسک‌‌ها نیز از موتور Spindle پیشرفته‌ای برخوردار هستند که از قابلیت تغییر سرعت به صورت داینامیک برخوردار است. برای مثال زمانی که هارد خیلی درگیر نیست سرعت موتور Spindle آن به صورت خودکار کاهش پیدا می‌کند تا توان مصرفی نیز کاهش پیدا کند.

موتور Spindle هارد

هد هارد

از دیگر اجزای مهم هارد دیسک هد هارد است  که بر روی نوک بازوی محرک هارد دیسک قرار گرفته است. درواقع یک بازو بر روی دیسک گردان هارد دیسک حرکت می‌کند تا به هر نقطه‌ای از هارد دسترسی داشته باشد. روی نوک این بازوی محرک دو عدد هد قرار گرفته است که از آن‌ها برای خواندن و نوشتن اطلاعات روی هارد استفاده می‌شود. البته هد هارد تماس فیزیکی با سطح دیسک گردان ندارد و به صورت مغناطیسی اطلاعات را بر روی آن می‌خواند و می‌نویسد.

هد هارد

کاربرد هارد دیسک

  • ذخیره‌سازی داده‌ها
  • اجرای برنامه‌ها
  • نگهداری اطلاعات پاید
  • پشتیبان‌گیری

نمایندگی تعمیرات هارد

تخصصی‌ترین مرکز بازیابی اطلاعات و تعمیرات هارد، نمایندگی تعمیرات هارد می‌باشد. متخصصین زبده نمایندگی تعمیرات هارد پس از عیب‌یابی موشکافانه هارد به بهترین شکل ممکن تعمیرات تخصصی و بازیابی اطلاعات آن را انجام می‌دهند. از آن جایی که تعمیرات و بازیابی اطلاعات هارد پروسه بسیار حساسی است نباید آن را به مراکز نامعتبر بسپارید چراکه ممکن است به اطلاعات شما آسیب وارد شود یا به طور کل از دست بروند. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که تعمیرات و بازیابی اطلاعات هارد خود را به مرکز تخصصی بازیابی اطلاعات بسپارید.

1/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.