جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

راهنمای خرید هارد اکسترنال و اینترنال

موارد زیادی وجود دارند که بخواهیم برای راهنمای خرید هارد اکسترنال و اینترنال به آنها اشاره کنیم، اما قبل از آن بهتر است که به توضیح و یا معرفی کوتاهی از هارد اکسترنال و اینترنال بپردازیم. در دنیای امروز که حجم اطلاعات روز به روز در حال افزایش است، نیاز به حافظه‌های ذخیره‌سازی با ظرفیت بالا بیش از پیش احساس می‌شود.

 هارد دیسک‌ها یکی از انواع حافظه‌های ذخیره‌سازی هستند که از ظرفیت بالایی برخوردارند و می‌توانند حجم زیادی از اطلاعات را در خود جای دهند. هارد دیسک‌ها به دو دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند: هارد دیسک‌های اینترنال و هارد دیسک‌های اکسترنال. در این راهنمای خرید، به بررسی نکات مهم در هنگام خرید هارد دیسک‌های اکسترنال و اینترنال خواهیم پرداخت. برای آشنایی با انواع هارد اینترنال و اکسترنال مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

راهنمای خرید هارد اکسترنال و اینترنال

هارد اکسترنال و هارد اینترنال چیست ؟

هارد اکسترنال :

به طور کلی هارد دیسک وسیله ای است که به عنوان یک حافظه ی ذخیره ساز اطلاعات از آن استفاده می شود.که هارد اکسترنال خارج از لپ تاپ  یا کامپیوتر قرار می گیرد و با استفاده از یک کابل USB به سیستم وصل می شود.از این رو هارد اکسترنال قابلیت جابه جایی به صورت جداگانه را نیز دارد.

هارد اینترنال :

با توجه به نام این هارد و تعریف بالا،این هارد درون لپ تاپ یا کامپیوتر قرار می گیرد و به گونه ای طراحی شده است که به مادربرد سیستم وصل می شود.به هارد اینترنال اصطلاحا هارد مکانیکی نیز می گویند.

نکات مهم راهنمای خرید هارد اسکترنال و اینترنال

حال که یک شناخت کلی نسبت به این دو نوع هارد پیدا کردیم، در ادامه به چند سوال مهم که در راهنمای خرید هارد اکسترنال و اینترنال باید به آنها پاسخ داد،پرداخته و هر سوال را جداگانه برای هارد اکسترنال و هارد اینترنال پاسخ می دهیم.

سوالاتی که باید در خرید هارد اکسترنال به آنها توجه کنیم عبارتند از:

1. ظرفیت هارد اکسترنال باید چقدر باشد؟

تا چند سال پیش ظرفیت هاردهای اکسترنال بیشتر از یک ترابایت نبود اما امروزه این هارد ها در ظرفیت های 2ترابایت،4ترابایت و 6ترابایت نیز موجود هستند.به طور کلی باید بدانید که هر چقدر ظرفیت یک هارد اکسترنال بیشتر باشد در نتیجه وزن آن هارد بیشتر بوده و هارد سنگین تر است.زیرا هر چقدر که ظرفیت هارد اکسترنال بیشتر می شود به تعداد دیسک های گردان آن نیز اضافه می شود.

همچنین هر چقدر ظرفیت هارد اکسترنال بیشتر می شود،سرعت کلی آن کمتر می شود.یعنی به طور مثال سرعت یک هارد با ظرفیت بالا 5400 دور در دقیقه است در صورتی که سرعت هارد با ظرفیت کمتر 7200 دور در دقیقه است.حال که این نکات را درباره ی ظرفیت هارد اکسترنال دانستید باید به شما بگوییم که ظرفیت هارد دیسک را باید طبق نیاز خود انتخاب کنید،یعنی اگر جزء آن دسته از کاربرانی هستید که تعداد زیادی فایل یا عکس و فیلم دارید طبیعتا باید از هارد اکسترنال با ظرفیت 1 ترابایت یا بیشتر استفاده کنید.

2. سرعت هارد اکسترنال باید چقدر باشد؟

مورد بعدی که برای راهنمایی در خرید هارد اکسترنال باید به آن بپردازیم، پاسخ به این سوال است که سرعت هارد اکسترنال باید چقدر باشد.در ابتدا باید بدانید هنگامی که می گویند سرعت یک هارد 5400 دور در دقیقه است یعنی سرعت چرخش دیسک گردان هارد برای خواندن و نوشتن اطلاعات برابر 5400 بار در هر دقیقه است.با توجه به این موضوع طبیعی است که سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات در یک هارد با سرعت 7200 دور در دقیقه بیشتر بوده و همچنین قیمت آن نیز از هارد با سرعت 5400 دور در دقیقه، بیشتر است.

حال اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که می خواهید از هارد اکسترنال به عنوان آرشیو فایل ها و اطلاعات خود استفاده کنید همان هارد با سرعت 5400 دور در دقیقه برای شما کافیست،اما اگر می خواهید از هارد برای جابه جایی اطلاعات بین سیستم های مختلف استفاده کنید باید هارد با سرعت 7200 دور در دقیقه برای خود تهیه کنید.

راهنمایی خرید هارد

3. چه نوع هارد اکسترنالی بخریم؟SSD یا HDD؟

مورد بعدی که برای راهنمایی در خرید هارد اکسترنال به آن توجه کنیم این است که هارد اکسترنال SSD بخریم یا HDD.برای پاسخ به این سوال باید بدانید که کدام یک از این دو نوع هارد بهتر هستند.هارد اکسترنال SSD با توجه به اینکه دارای محافظ مکانیکی است و از آن در مقابل ضربه محافظت می کند و همچنین سرعت لود اطلاعات درون آن بیشتر از هارد HDD است،در نتیجه از هر لحاظ هارد اکسترنال SSD از هارد HDD بهتر است اما این برتری باعث می شود که قیمت هارد SSD از هارد HDD بیشتر شود.

اما اگر بتوانید یک هارد HDD به همراه یک محافظ پیدا کنید،می تواند در خرید برای شما به صرفه تر باشد.

4. آیا پورت هارد اکسترنال در سرعت انتقال اطلاعات تاثیر دارد؟

سوال بعدی که در راهنمایی خرید هارد اکسترنال باید به آن توجه کنیم و پاسخ درست را بدانیم،این است که آیا پورت هارد اکسترنال در سرعت انتقال اطلاعات تاثیر دارد.در پاسخ به این سوال باید انواع پورت های هارد اکسترنال را بشناسید این پورت ها عبارتند از:

پورت USB 2.0

پورت USB 3.0

پورت USB Type-C( سرعت این پورت برابر 10 گیگابایت در ثانیه است که سرعتی معادل USB 3.1 دارد)

“سرعت این پورت ها به ترتیب از مورد بالا به پایین بیشتر می شود.”

همچنین اگر سیستم شما پورت USB Type-C ندارد می توانید از یک تبدیل برای اتصال هارد اکسترنال به سیستم خود استفاده کنید.

5. هارد اکسترنال با آداپتور بخریم یا هارد اکسترنال بدون آداپتور؟

در پاسخ باید گفت که هارد اکسترنال با آداپتور بهتر است از هارد اکسترنال بدون آداپتور چرا که هارد با آداپتور برق خود را به صورت جدا تامین کرده ولی هارد بدون آداپتور توسط همان کابل USB برق  خود را از سیستم شما گرفته و در واقع از سیستم کار اضافی می کشد.

سوالاتی که باید برای خرید هارد اینترنال به آنها توجه کنیم عبارتند از:

به طور کلی سوالاتی که برای راهنمای  خرید هارد اینترنال باید به آنها پاسخ دهیم مانند سوالات مربوط به هارد اکسترنال است.

یعنی اینکه در خرید هارد اینترنال هم باید به مواردی مانند ظرفیت هارد،سرعت هارد،SSD بودن و یا HDD بودن هارد توجه کنیم.تنها تفاوتی که در راهنمایی خرید هارد اینترنال با هارد اکسترنال وجود دارد این است که این هارد برای اتصال به کامپیوتر یا لپ تاپ نیازی به کابل USB ندارد و از طریق رابط SATA به مادربرد سیستم وصل می شود.

مزایا و معایب هارد اکسترنال و اینترنال

موارد دیگری که باید در راهنمای خرید هارد اکسترنال و اینترنال به آنها توجه کرد،مزایا و معایب استفاده از هریک از این هاردها است.

مزایای استفاده از هارد اکسترنال :

 • نصب آسان با استفاده از کابل USB یا FireWire
 • ذخیره اطلاعات به صورت مستقیم در خود هارد
 • انتقال آسان اطلاعات از یک سیستم بخ سیستم دیگر
 • قابل حمل در هر مکانی بدون نیاز به خود سیستم
 • امکان ذخیره ی فایل ها با حجم بسیار بالا
 • داشتن وزن سبک و ابعاد جمع و جور
 • اگر سیستم خراب شود،این هارد به صورت جداگانه اطلاعات شما را درون خود حفظ می کند.
 • نبود فضای لازم در برخی از سیستم ها برای نصب هارد اینترنال باعث می شود که استفاده از هارد اکسترنال امری ضروری شود.

معایب استفاده از هارد اکسترنال :

 • فناوری جدید و پیچیده ی آنها باعث می شود که قیمت بیشتری نسبت به هارد اینترنال داشته باشند.
 • سرعت ذخیره ی اطلاعات کمتر است زیرا از کابل برای اتصال هارد به سیستم استفاده می شود.
 • به دلیل عدم نگهداری در یک فضای ثابت احتمال ضربه وارد شدن به هارد بیشتر است.
 • احتمال گم شدن هارد اکسترنال بیشتر است زیرا دارای ابعاد کوچک و وزن کمی است. 

مزایای استفاده از هارد اینترنال :

 • داشتن سرعت بیشتر در ذخیره ی اطلاعات زیرا هارد اینترنال مستقیما به مادربرد سیستم وصل است.
 • چون این هارد درون خود سیستم قرار دارد پس اطلاعات شما مستقیما در دسترس افراد مختلف نیست.
 • قیمت هارد اینترنال از هارد اکسترنال ارزان تر است.

معرفی برنامه های کاربردی: نرم افزار محافظت از هارد اکسترنال

معایب استفاده از هارد اینترنال:

 • چون این نوع هاردها درون سیستم قرار دارند نمی توانید در صورت لزوم آنها را به صورت جداگانه استفاده کنید.
 • نصب و یا خارج کردن این نوع هاردها از داخل سیستم کار دشواری است و باید حتما مهارت کافی برای انجام این کار را داشته باشید.
5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.