جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

9 نرم افزار برتر برای تعمیر هارد

فکر می کنید تا چه حد به بهترین نرم افزارهای تعمیر هارد نیاز دارید؟ احتمال خرابی هارد و از دست دادن اطلاعات خود را تا چه حد جدی می دانید؟ نتایج یک بررسی سالانه در موسسه Backblaze می تواند تا حد زیادی به این سوالات پاسخ دهد و میزان نیاز ما به بهترین نرم افزار های تعمیر HDD را مشخص کند. طبق بررسی این شرکت تامین کننده خدمات فضای ابری، نرخ سالانه خرابی هاردهای مدرن چیزی حدود 2 درصد است. 

یعنی اگر 50 نفر از دوستان شما به همراه خود شما از 100 هارد (2 هارد برای هر نفر یکی در دسکتاپ و یکی در لپ تاپ) استفاده کنند، یکی از این 50 نفر در طول یک سال کل اطلاعات خود را با خراب شدن هارد از دست می دهد. این برای کسانی که تا کنون از اطلاعات مهم خود بکاپ تهیه نکرده اند، خبر بدی خواهد بود. به همین دلیل آشنایی با بهترین نرم افزارهای تعمیر هارد برای هر کسی به یک امر حیاتی تبدیل می شود.

بهترین نرم افزارهای تعمیر هارد

بهترین نرم افزارهای تعمیر هارد

پیش از معرفی بهترین نرم افزارهای تعمیر هارد، بهتر است دوباره یادآور شویم که تهیه نسخه های پشتیبان از هارد و یا حداقل اطلاعات مهم، بر طبق یک برنامه زمانی مشخص، بهترین راه و موثرترین پیشگیری از خسارات ناشی از خرابی هارد و از دست دادن اطلاعات است. استفاده از فضای ابری رایگان و یا تهیه نسخه های رایت شده بر روی DVD و یا هارد اکسترنال، روش هایی است که می توانید برای بکاپ گیری از اطلاعات خود به کار گیرید. اما در صورت خرابی می توانید به یکی از نرم افزار های زیر برای تعمیر  و راه اندازی مجدد هارد خود رجوع کنید.

Disk Drill، بهترین نرم افزار تعمیر هارد در مجموع

شاید بتوان گفت که نرم افزار Disk Drill با اختلاف در صدر لیست بهترین نرم افزارهای تعمیر هارد قرار میگیرد. البته چنین ادعایی کمی بزرگ به نظر می آید، اما توانایی ها و رابط کاربری ساده این نرم افزار بدون شک صدرنشینی این نرم افزار را تثبیت میکند. با استفاده از این نرم افزار، ، شما قادر به بازیابی 200 نوع فایل از همه هاردهای موجود در سیستم خود هستید. رابط کاربری فوق العاده آسان این نرم افزار یکی از دلایل شهرت آن بوده است؛ به نحوی که تنها با کلیک بر روی دکمه Recover تمامی فرایند ها به صورت خودکار در این نرم افزار انجام می شود. علاوه بر ریکاوری فایل، شما در این نرم افزار به سناریوهای مختلف نظارت و بررسی هارد؛ پاکسازی هارد، محافظت از هارد و غیره دسترسی دارید.

WinDirStat، بهترین نرم افزار

قبل از رجوع به بهترین نرم افزارهای تعمیر هارد، بهتر است از محتویات هارد در بخش های مختلف آگاه شوید، زیرا در بخش های زیادی از هارد، اطلاعاتی ذخیره شده است که بازیابی آنها بی ارزش است. برای مثال فایل های سیستم عاملی که بعد از تعمیر هارد قصد تعویض آن را دارید. در بسیاری از نرم افزارهای تعمیر هارد، شما به بخش محدودی از اطلاعات، پیش از بازیابی کامل آنها دسترسی دارید، اما نرم افزار WinDirStat می تواند با استفاده از نمودار درختی خود که در آن هر فایل با یک مستطیل رنگی مشخص شده است، به شما در بازیابی سریع تر اطلاعات کمک فراوانی بکند. اندازه این مستطیل ها متناسب با اندازه حجم فایل تغییر می کند.

بیشتر بخوانید: تعمیر هارد ضربه خورده

بهترین نرم افزار های تعمیر HDD

Clonezilla، بهترین نرم افزار تهیه Image از هارد

این برنامه یکی از کاربردی ترین برنامه های رایگان در لیست بهترین نرم افزارهای تعمیر هارد است. Clonezilla به شما اجازه می دهد تا از یک پارتیشن کامل هارد خود بکاپ تهیه کنید و به راحتی به کامپیوتر دیگر منتقل کنید. این برنامه از طیف بسیار گسترده فرمت های فایل پشتیبانی میکند و علاوه بر این شما در این نرم افزار به برخی ابزار تعمیر بوت پایه نیر دسترسی دارید.  

بهترین نرم افزار های تعمیر HDD

DBAN، بهترینم نرم افزار برای پاکسازی دائمی اطلاعات

متاسفانه در برخی از موارد، شانسی برای تعمیر هارد مشکل دار وجود ندارد و بهترین راه انتقال فایل ها به یک هارد دیگر و پاک کردن دائمی فایل در هارد معیوب است تا فرد دیگری به اطلاعات قابل بازیابی آن دسترسی پیدا نکند، زیرا در سیستم عامل های مک و ویندوز پاک شدن کامل اطلاعات تضمین نشده است. در میان بهترین نرم افزارهای تعمیر هارد، DBAN با استفاده از متدهای تایید شده در سطح نظامی، می تواند تمامی فایل های ذخیره شده در هارد را پاک کند.

بهترین نرم افزارهای تعمیر هارد

CrystalDiskInfo،  نرم افزاری با بالاترین سطح نظارت بر هارد

این نرم افزار یک برنامه کاربردی برای نظارت بر عملکرد سیستم است که از فناوری S.M.R.T (فناوری خود نظارتی، تجزیه و تحلیل، گزارش دهی اتوماتیک) پشتیبانی می کند. اطلاعات S.M.R.T، مدت زمان چرخش قطعات مکانیکی، نرخ خطا و … را در اختیار شما قرار می دهد. شرکت های سازنده هارد، به خوبی از این اطلاعات آگاهند و می دانند که جا به جایی در نرخ کدامیک از این اطلاعات می تواند به هارد آسیب های جدی وارد کند. این اطلاعات در فریمور هارد ذخیره شده اند. در لیست بهترین نرم افزارهای تعمیر هارد، نرم افزار CrystalDiskInfo  این اطلاعات را مورد بررسی قرار می دهد تا شما همیشه زمان کافی برای بکاپ گیری را داشته باشید.

بهترین نرم افزار های تعمیر HDD

GParted، بهترین نرم افزار مدیریت پارتیشن

این نرم افزار در لیست بهترین نرم افزارهای تعمیر هارد، یک نرم افزار کاربردی و با رابط کاربری گرافیکی برای ایجاد، تغییر اندازه و یا جا به جا کردن پارتیشن ها بدون از دست دادن اطلاعات است. علاوه بر این، شما می توانید این نرم افزار را به صورت یک نسخه قابل بوت سبک برای سیستم های 32 بیتی در قالب یک فلش مموری استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: تعمیر هارد ضربه خورده
بهترین نرم افزارهای تعمیر هارد

HDD Regenerator، بهترین برای رفع Bad Sector

اگرچه سیستم عامل ویندوز از یک برنامه پیشفرض برای رفع بد سکتور های هارد بهره می برد، اما در مقایسه با نرم افزار HDD Regenerator، که قابلیت شناسایی Bad Sector های سخت افزاری در سطح هارد دیسک و تعمیر آنها را با فناوری  Hysteresis loops generator دارد، حرفی برای گفتن ندارد. پس اگر در لیست بهترین نرم افزارهای تعمیر هارد به دنبال یک نرم افزار ایده ال برای رفع بد سکتور هارد هستید،  HDD Regenerator بهترین انتخاب شماست.

بهترین نرم افزار های تعمیر HDD

AOMEI Partition Assistant، یکی از بهترین ها در مدیریت هارد

برخلاف نام AOMEI Partition Assistant ، این نرم افزار برای پارتیشن بندی یا امور مربوط به آن طراحی نشده است. بلکه این برنامه می تواند تمامی مشکلات نرم افزاری بوجود آمده در هارد را مورد بررسی قرار داده و آنها را رفع کند. برای مثال شما می توانید از این برنامه برای تبدیل هارد MBR به GPT استفاده کنید و سیستم عامل خود را به یک هارد دیگر منتقل کنید. یا می توانید فایل های حساس خود را به شکلی پاک کنید که بهترین نرم افزارهای ریکاوری فایل در لیست بهترین نرم افزارهای تعمیر هارد نیز، قادر به بازیابی آنها نباشند.  

بهترین نرم افزارهای تعمیر هارد

SpinRite، بهترین برنامه ریکاوری اطلاعات کامپیوتر های قدیمی

این برنامه برای ریکاوری فایل ها در هارد های قدیمی مغناطیسی که قبل تر از سال 2004 تولید شده اند مناسب است. دلیل قرار گرفتن این برنامه در لیست بهترین نرم افزارهای تعمیر هارد ساده است. زیرا این بهترین برنامه برای بازیابی فایل های قدیمی در سیستم های قدیمی است که ممکن است در کامپیوتر و یا لپ تاپ قدیمی شما ذخیره شده باشد و شما هم اکنون به آن نیاز دارید. با توجه به اینکه این نرم افزار در محیط FreeDOS اجراء می شود، می توانید از آن برای بازیابی هر سیستمی، حتی اگر ویندوز آن به درستی کار نمیکند، استفاده کنید. این ابزار نه تنها از ویندوز، بلکه از لینوکس، مکینتاش و Novell هم پشتیبانی میکند.

بهترین نرم افزارهای تعمیر هارد

سوالات متداول کاربران

آیا ویندوز 8 ابزار تعمیر هارد دارد؟

CHKDSK (چک دیسک) یک ابزار در سیستم عامل های ویندوز است که هارد دیسک شما را برای خطاهای سیستم فایل اسکن می کند. اجرای ابزار CHKDSK به بررسی و تعمیر خطاهای هارد کمک می کند و داده های سیستم شما را مرتب نگه می دارد.

ابزار تعمیر ویندوز برای هارد دیسک چیست؟

ابزار CHKDSK برای یافتن و تعمیر مشکلات هارد با اسکن دیسک به دنبال بخش های ویروسی و غیره هارد می گردد.

4.2/5 (5 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.