جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

رفع مشکل کند شدن هارد

هارد وسیله ای است که برای ذخیره داده های کاربر شامل انواع تصاویر ، فیلم ، فرمت های مختلف فایل ها مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله می تواند هم به صورت اکسترنال یا خارجی و هم به صورت اینترنال مورد استفاده قرار گیرد. حال اگر  به هر دلیلی هارد دچار مشکل کندی شود این موضوع می تواند در عملکرد آن هنگام ذخیره سازی و نمایش اطلاعات دچار اختلال شود. دلایلی زیادی وجود دارد که باعث کند شدن هارد می شوند که بهتر است ابتدا با برخی از آنها آشنا شده و با آگاهی بیشتر بتوانید به رفع مشکل کند شدن هارد خود بپردازید.

رفع مشکل کند شدن هارد

بررسی دلایل کند شدن هارد

 • مشکلات فریموری یا مشکلات مربوط به سیستم عامل
 • بروز مشکل بدسکتوری
 • ضربه یا زمین خوردن هارد و یا وارد شدن هر گونه ضربه به آن
 • مشکلات نرم افزاری و ویروسی شدن هارد
 • تکان دادن شدید این وسیه
 • استهلاک و خرابی قطعاتی مانند : موتور ، پلترها ف هد ، اسپیندل ، کابل و تمام شدن عمر مفید محصول

تعمیر هارد ضربه خورده خود را به ما بسپارید

روش های رفع مشکل کند شدن هارد

استفاده از ابزار Check Disk Scan

ابزار یا نرم افزار Check Disk Scan یکی از بهترین روش های رفع مشکل کندی هارد است. با کمک این نرم افزار شما می توانید تمامی مشکلاتی که برای هارد دیسک اتفاق افتاده است را بررسی و شناسایی کرده و از طریق همین ابزار این مشکلات را برطرف کنید. توصیه می شود مقاله تعمیر هد هارد به صورت تخصصی را مطالعه کنید.

رفع مشکل بدسکتوری

سکتور کوچکترین ذره مغناطیسی است که برای ذخیره اطلاعات در هارد از آن استفاده می شود. مختل شدن این بخش به هر دلیلی می تواند باعث پایین آمدن سرعت عملکرد هارد شود و حتی ممکن است که در اثر این خرابی سیستم ، هارد را شناسایی نکند که به این حالت به اصطلاح ” مشکل بدسکتوری” می گویند.

یکی از روش های رفع مشکل کند شدن هارد مربوط به برطرف کردن بدسکتوری است که این کار را می توان از طریق دستور cmd در ویندوز و یا نرم افزارهای مخصوص رفع بدسکتوری ، انجام داد.

یکپارچه سازی هارد

یکی از روش های استاندارد برای رفع کندی هارد این است که به کمک نرم افزارهای مخصوص اطلاعات درون این وسیله را یکپارچه سازی کنیم. اطلاعات و فایل ها در هارد به صورت پشت سر هم ذخیره نمی شوند و گپ ها یا فاصله های ایجاد شده ی بین این فایل ها باعث باعث کند شدن  این وسیله در خواندن/ نوشتن می شود. نرم افزارهای مخصوص یکپارچه سازی به سراغ آدرس دهی های فایل ها در هارد می روند و با مرتب سازی و بهینه کردن این آدرس ها به افزایش سرعت هارد کمک می کنند.

حذف فایل های موقت

از راه های دیگری که می توانید برای رفع کند شدن هارد از آن استفاده کنید ، این است که تمامی فایل های غیر ضروری خود را که در درایورها یا سطل زباله سیستم شما ذخیره شده اند را حذف کنید. همچنین باید بدانید که گاهی مرورگرها به طور خود به خود یکسری فایل یا اطلاعات را روی سیستم شما ذخیره می کنند بنابراین خوب است که هر چند وقت یک بار کش مرورگر و درایور مربوط به آن را پاک کنید.

ویروس کشی هارد

گاهی ممکن است هارد شما توسط بد افزارها یا ویروس های مختلف کامپیوتری پر شود و به همین دلیل سرعت عملکرد آن کاهش یابد بنابراین در چنین شرایطی پیشنهاد می شود که برای رفع مشکل کندی هارد خود حتما از یک آنتی ویروس فعال استفاده کنید تا به وسیله آن بتوانید تمامی محتویات درون وسیله خود را اسکن کرده و در صورت وجود هر گونه ویروس یا بد افزاری آن را حذف کنید.

اینو بخون حتما به کارت میاد : پلاتر هارد

غیر فعال کردن ایندکس ویندوز

اگر در زمان اتصال هارد به سیستم گزینه ایندکس کردن در ویندوز فعال باشد ، ویندوز برای نمایش اطلاعات هارد را ایندکس می کند. همین کار گاهی باعث کاهش سرعت هارد می شود. در نتیجه بهتر است برای رفع کند شدن هارد این گزینه را در ویندوز غیر فعال کنید که برای انجام ان باید طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • ابتدا کلیدهای win+R را از روی کیبورد بزنید تا پنجره Run باز شود.
 • عبارت msc را تایپ کرده و Ok کنید.
غیر فعال کردن ایندکس ویندوز
 • در پنجره باز شده Services بر روی گزینه Windows Search کلیک راست کنید.
 • حال روی گزینه Properties و سپس گزینه Stop کلیک کنید.
نحوه غیر فعال کردن ایندکس ویندوز
 • گزینه Startup type را انتخاب کرده و روی عبارت Disabled بزنید تا به این ترتیب قابلیت ایندکس غیر فعال شده و مشکل کندی هارد شما برطرف شود.

برای رفع عدم شناسایی هارد کلیک کنید

تعمیرات تخصصی برای رفع مشکل کند شدن هارد

از جمله روش هایی که برای رفع کند شدن هارد می توان پیشنهاد داد کمک گرفتن از یک تکنسین ماهر برای انجام تعمیرات تخصصی هارد است. این روش بیشتر زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که هارد شما به دلایل مختلف از جمله ضربه خوردن دچار یک مشکل سخت افزاری شده است.

Rate this post
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.