جستجو کردن
Close this search box.
اشتراک گذاری

آیا بازیابی برد هارد سوخته امکان پذیر است؟

یک هارد دیسک از بخش های مختلفی تشکیل شده است. یکی از اصلی ترین و حائز اهمیت ترین قطعات در هارد، PCB هارد نام دارد. این قطعه که حساسیت بسیار بالایی دارد، در واقع همان برد هارد دیسک است که نقش اصلی و حیاتی را در عملکرد هارد و ذخیره و خواندن اطلاعات دارد. در صورتی که هارد بسوزد یا دچار مشکلات مختلف شود، برد قطعه ای است که احتمال آسیب دیدن آن زیاد است. اما برای بسیاری از کاربران این نگرانی وجود دارد که آیا امکان بازیابی برد هارد سوخته و دسترسی به اطلاعات هارد وجود دارد؟

ریکاوری برد هارد قطعا یک پروسه تعمیراتی تخصصی است که تنها با مراجعه به مراکز تخصصی تعمیرات برد هارد دیسک می توان مشکل را برطرف کرد. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر است که تعمیرات مختلف هارد از جمله تعمیر هارد ضربه خورده را انجام می دهد. در ادامه با ما همراه باشید تا با بررسی نقش برد در هارد دیسک، نشانه های خرابی و نحوه بازیابی برد هارد سوخته را بررسی کنیم.

بازیابی برد هارد سوخته

نقش برد در هارد دیسک چیست؟

این برد کنترل در هارد در قسمت پشتی آن قرار گرفته و عملکرد های مختلف هارد را کنترل می کنند. به این برد، صفحه مدار چاپی نیز گفته می شود. برد در هارد جریان برق ورودی به هارد را کنترل می کند. با دریافت برق و ولتاژ ورودی، آن را بین بخش های مختلف هارد پخش می کند. به این ترتیب می توان متوجه نقش مهم برد در عملکرد هارد شد. در واقع به محض اتصال هارد و شروع به کار آن، این وظیفه هارد است تا با قرار گرفتن در برابر جریان برق ورودی، مسیر عبور آن را به بخش های مختلف هارد را کنترل کند.

این برد عملکرد موتور اسپیندل در سیلندر هارد و هد هارد را هم کنترل می کند. اما نقش اصلی برد که اهمیت امکان بازیابی برد هارد سوخته را پررنگ تر می کند، نقشی است که این قطعه در انتقال دستورات خواندن و نوشتن اطلاعات به هارد دارد. به همین دلیل این سوال مطرح می شود که آیا در صورت سوختن هارد و برد آن، می توان با تعمیرات برد هارد دیسک اطلاعات روی هارد را بازیابی کرد یا خیر؟

عوامل آسیب رسان به برد در هارد دیسک چیست؟

اولین موردی که می تواند به برد هارد آسیب برساند، اتصال آن به یک منبع تغذیه نامناسب است. از آن جایی که برد در تماس و ارتباط مستقیم با جریان برق قرار دارد، در صورت وصل کردن آن به یک منبع تغذیه نامناسب، به برد هارد آسیب می رسد. نوسانات برقی دلیل مهم دیگری است که می تواند با آسیب به برد موجب سوختن آن شود. در کل شوک های الکتریکی می تواند به برد هارد دیسک آسیب های جدی وارد کند. اتصالی های احتمالی بین قطعات داخلی هارد دلیل دیگر خرابی و سوختن برد است.

ورود آب و مایعات به برد، افزایش بیش از حد دمای هارد دیسک و آسیب به برد و قطعات آن، عملکرد نادرست قطعات برد در هارد دیسک، ضربه های فیزیکی به هارد و مواردی از این دست همگی می توانند به برد هارد آسیب برسانند و موجب سوختن آن شوند. فرسودگی و استهلاک قطعات روی برد و عدم رعایت تقدم در اتصال کابل ها به هارد از دلایل دیگر خرابی و سوختن برد است. در این صورت باید از کارشناسان مجرب برای بازیابی برد هارد سوخته کمک گرفت.

نشانه های سوختن برد در هارد چیست؟

یک سری نشانه ها می تواند به ما بگوید که به احتمال زیاد برد در هارد دیسک مورد نظر آسیب دیده و به احتمال زیاد سوخته است و در نتیجه به تعمیرات برد هارد دیسک نیاز است. اول از همه این که در صورت سوختن و خرابی هارد در کل هارد بالا نمی آید، روشن نمی شود و اطلاعاتی را نمایش نمی دهد. از طرفی هم در هارد هیچ واکنش، صدا و لرزشی احساس نمی شود. در نهایت این که نشانه سوختن و خرابی برد در هارد دیسک بویی شبیه سوختگی است که از این دستگاه حس خواهد شد.

از طرفی نیز عدم شناسایی هارد در دستگاه می تواند نشان دهنده خرابی و سوختن قطعات مختلف برد دستگاه مانند رام هارد یا خازن و مقاومت برد باشد. سایر نشانه ها نیز شامل کند شدن هارد، داغ شدن آن و کند شدن سیستمی است که هارد به آن وصل می شود. با مشاهده هر یک از این نشانه ها می توان نتیجه گرفت که احتمالا برد هارد سوخته و برای تعمیر و رفع مشکلات آن، به بازیابی برد هارد سوخته نیاز است.

بازیابی بر هارد هارد سوخته

آیا امکان بازیابی برد هارد سوخته وجود دارد؟

برای ریکاوری برد هارد سوخته باید دید که میزان آسیب وارد شده به هارد و قطعات آن تا چه حد است. گاهی اوقات برد کامل سوخته و از کار افتاده و گاهی نیز قطعات روی برد دچار مشکل شده است. برای مثال قطعاتی مانند چیپ کنترلر موتور، دیود، مقاومت، خازن ها و مدار ها … روی برد ممکن است آسیب دیده باشند. در نتیجه باید این قطعات تعمیر یا تعویض شوند. در بیشتر موارد تعمیرات برد هارد دیسک و قطعات روی آن امکان پذیر است.

دستگاه باید توسط تعمیرکار عیب یابی شده و با تشخیص این که کدام قطعه دچار مشکل شده و تا چه میزان آسیبی به هارد وارد شده است، کار تعمیر و ریکاوری برد هارد سوخته را انجام دهد. بعد از آن نیز به بازیابی فایل های از دست رفته بپردازد. خوشبختانه در صورت مهارت و تجربه تکنسین مربوطه تا درصد بسیار بالایی امکان تعمیر و بازیابی داده های هارد وجود دارد.

بازیابی برد هارد سوخته چه مراحلی دارد؟

در مرحله اول باید دید چه عامل یا عواملی به هارد دیسک آسیب رسانده است. در ادامه تشخیص میزان و نوع آسیب به هارد و برد آن اهمیت دارد. تعمیرکار با استفاده از دستگاهی به نام مولتی متر مشخص می کند که دقیقا کدام قطعات در هارد دچار مشکل شده و نیاز به تعویض یا تعمیر دارند. سپس با استفاده از ابزار و دستگاه های تخصصی کار تعمیرات برد هارد دیسک را انجام می دهند.

نرم افزار های تخصصی نیز برای بازیابی اطلاعات روی هارد وجود دارد که تعمیرکار هارد با استفاده از آن ها، داده ها و فایل های ذخیره شده روی هارد را بازیابی می کند. گاهی نیز ممکن است تعمیرکارهارد مجبور به تعویض کامل برد هارد شود. نکته مهم در خصوص تعمیر و بازیابی برد هارد سوخته این است که در چه زمانی و به چه مرکزی مراجعه شود. اگر در اسرع وقت و بدون اتلاف وقت به نمایندگی تعمیرات هارد مراجعه شود، در بیشتر مواقع امکان ریکاوری برد هارد سوخته و بازیابی اطلاعات آن وجود دارد.

Rate this post
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.